Розріз будинку архітектурний

Ро́зріз буди́нку архітекту́рний — вид архітектурного кресленика в ортогональній проєкції.

Поздовжній розріз Миколаївської церкви у с. Гутах Конотопського району Сумської області

Кресленик розрізу об’єкта архітектури (будинку, споруди, їхньої частини, архітектурної деталі) виконують як проєкцію на вертикальну площину, яка його перерізає і яку умовно вважають прозорою. У проєктуванні об’єкта архітектури та його графічній фіксації розрізи є одними з основних обов’язкових креслеників. Їх зазвичай виконують у тому самому масштабі, що й кресленики планів і фасадів (1 : 100, 1 : 50, іноді 1 : 200, 1 : 25).

Найінформативнішими вважають два основні розрізи — поздовжній і поперечний. Комплект креслеників робочої документації на будівництво, реконструкцію, реставрацію споруди містить стільки розрізів, скільки потрібно для фіксації повної інформації про вертикальні параметри і зв’язок окремих частин і елементів споруди. На розрізах показують перерізані умовною вертикальною площиною тримальні та огороджувальні конструкції з позначенням їхніх горизонтальних і вертикальних розмірів. Зображують також усі видимі елементи — вікна, двері, меблі, устаткування, інші видимі елементи інтер’єру як проєкцію на ту ж саму умовну вертикальну площину. Демонстраційні кресленики обмежують двома основними розрізами (поздовжнім і поперечним), виконаними по найбільш значущій частині споруди (сходовій клітці, залі, інших основних приміщеннях).

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 243-244.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Розріз будинку архітектурний // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Розріз будинку архітектурний (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
10.11.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶