План (архітектура)

План (від лат. planum — площина) — взаємне розміщення приміщень будинку, будівель і споруд у комплексі, ансамблі, населеному пункті, а також зображення цього розміщення в горизонтальній ортогональній проєкції на кресленику.

План. Леонардо да Вінчі. Проєктний план центричної церкви
План. Фіксаційний план м. Глухова після пожежі 1748, виконаний помічником архітектора І. Мергасовим

Історична довідка

Кресленики планів будівель, споруд, комплексів, міст і їхніх частин, виконані різними техніками в різних матеріалах (мальовані на папірусі, вирізьблені на камені, на глиняних табличках тощо) відомі зі Стародавнього Єгипту і Давньої Месопотамії.

Характеристика

Кресленик плану завжди виконують у певному масштабі:

  • як проєктний у складі креслеників проєктної документації (див. Проєкт) на будівництво споруди;
  • як фіксаційний, що показує наявний стан будівлі, комплексу, населеного пункту тощо.

План будинку виконують як переріз його умовною горизонтальною площиною, на який уявний глядач дивиться згори. Залежно від рівня площини перерізу розрізняють плани: поверхів (зазвичай виконують на рівні вікон), підвалу, горища, даху, фундаментів.

План поверху (поверхів) — один із основних архітектурних креслеників. Кількість планів та їхнє оформлення залежать від призначення креслеників. До робочих креслеників на спорудження будинку входять плани усіх поверхів і окремих міжповерхових майданчиків. На них зображують елементи конструкцій, які потрапляють в умовний переріз, із зазначенням розмірів усіх зображених елементів (виступів, каналів, ніш, пазів тощо). За необхідності окремі ділянки планів для уточнення їхньої конфігурації і розмірів викреслюють окремо у великому масштабі. Демонстраційні кресленики зазвичай обмежують планами основних поверхів. На них зазначають тільки основні розміри, показують обладнання і меблі, іноді — й малюнок поверхні підлоги. За наявності складних перекриттів, склепінь, куполів їхні горизонтальні проєкції показують пунктирними лініями на кресленику плану. Як правило, кресленики планів будинків виконують у масштабах від 1 : 200 до 1 : 25.

Різновиди

  1. План даху — вид на будинок згори, зображений як ортогональна проєкція на горизонтальну площину. На такому плані за потреби зазначають ухил даху.
  2. План стелі (плафон) — вид знизу на стелю приміщення, зображений як ортогональна проєкція на горизонтальну площину. Виконують у разі складного пластичного, рельєфного чи живописного вирішення стелі, в окремих випадках — для зображення її конструкцій.
  3. План комплексу, ансамблю, частини населеного пункту — схематичне площинне зображення певної ділянки забудови, виконане у масштабі з відображенням меж земельних ділянок, взаєморозміщення окремих об’єктів, вулиць, площ, парків, шляхів, провулків, із застосуванням умовних позначень, що їх характеризують. Такий план може бути як схематично узагальненим, так і деталізованим. Різновидом такого кресленика є генеральний план.

Галерея

Література

  1. Мардер А. План // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 215–216.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 330.
  3. Безродний П. Архітектурні терміни: Короткий російсько-український тлумачний словник. 2-ге вид., випр. та допов. Київ : Вища школа, 2008. С. 161–162.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. План (архітектура) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/План (архітектура) (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.09.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶