Вулиця

Ву́лиця — частина території населеного пункту, призначена для руху транспорту і пішоходів, зазвичай обмежена з одного чи двох боків забудовою (будівлями і спорудами), парками, скверами.

Вулиця. Головна вулиця міста — вулиця Головна у м. Чернівцях
Вулиця. Житлова вулиця в історичному центрі м. Кам’янця-Подільського
Вулиця. Пішохідна озеленена вулиця Воскресенська з малоповерховою забудовою у м. Сумах
Вулиця. Торговельна пішохідна вулиця у м. Івано-Франківську

У кожному населеному пункті трасування (розміщення і напрямки) вулиць історично пов’язано з рельєфом місцевості й напрямками шляхів, які з’єднують із сусідніми населеними пунктами. Сукупність вулиць утворює вуличну мережу, яка визначає розпланувальну структуру населеного пункту (прямокутна, радіально-кільцева, вільна тощо) й обумовлює характер забудови.

За функціональними характеристиками вулиці поділяють на:

  • магістральні, загальноміського та районного значення, які забезпечують транспортний і пішохідний зв’язок між житловими, промисловими районами і громадськими центрами з виходом на зовнішні автомобільні шляхи;
  • місцевого значення, які забезпечують транспортний і пішохідний зв’язок на території житлових, промислових і комунальних зон (районів);
  • торговельні, призначені для розміщення закладів торгівлі й громадського харчування, пішохідного руху з обмеженням наскрізного руху транспорту;
  • пішохідні;
  • паркові.

За роллю в композиції населених пунктів виділяють:

  • головні вулиці з розміщеними уздовж них громадськими будівлями і спорудами загальноміського значення і прилеглими до них міськими площами;
  • житлові вулиці, які відділяють мікрорайони і житлові квартали один від одного у межах міжмагістральних територій, вільних від транзитного руху;
  • пішохідні вулиці у житлових мікрорайонах, кварталах, алеї у міських парках.

До вулиці входять розділені бордюрами: проїзна частина, тротуари, зелені насадження. Межа вулиці називається червоною лінією забудови. Ширина вулиці (між червоними лініями) у різні історичні епохи становила 1,5–5 м у стародавній Ольвії, 6–8 м у стародавньому Києві, 15–20 м у Європі й в Україні з початку 19 ст. Ширина сучасних магістральних вулиць становить декілька десятків метрів (вулиця Хрещатик у м. Києві — до 100 м). Висота забудови уздовж вулиці має співвідноситись із шириною вулиці. Ці співвідношення є відмінними у різних країнах й у різні історичні епохи.

Додатково

Європейські традиції облаштування і забудови міських вулиць походять зі Стародавнього Риму й передбачають дотримання масштабних співвідношень між шириною вулиці та висотою забудови, яка виходить безпосередньо на червоні лінії забудови. Співвідношення поперечного перетину вулиць в античному римському містобудуванні було 1 : 1, тобто висота будинків, які фланкували вулицю, дорівнювала ширині вулиці. У разі перевищення цієї висоти утворюється психологічно некомфортна «вулиця-коридор»; у разі, коли висота забудови значно менша, ніж ширина вулиці, архітектурне середовище втрачає міський характер, наближаючись до сільського. За такими принципами наприкінці 18–на початку 19 ст. було організовано розпланування і забудову історичного центру Одеси.

Література

  1. Рогожина Н., Пламеницька О. Вулиця // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 291.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 104.
  3. Безродний П. Архітектурні терміни: Короткий російсько-український тлумачний словник. 2-ге вид., випр. та допов. Київ : Вища школа, 2008. С. 229.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Вулиця // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вулиця (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.06.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶