Площа (архітектура)

Площа. Ренесансна Королівська площа (тепер площа Вогезів) у м. Парижі
Площа. Барокова площа Людовика Великого (тепер Вандомська площа) у м. Парижі
Площа. План класицистичної площі Зірки (тепер площі Шарля де Голля) у м. Парижі

Пло́ща — багатозначний термін.

1) Архітектурно організована незабудована, відкрита частина території населеного пункту, обмежена будівлями, спорудами, зеленими насадженнями, природними кордонами (берег водойми, схил гори тощо). В Україні віддавна вживають як рівнозначний термін майдан.

Історична довідка

Парадні двори палацових і храмових комплексів, торговельні площі у центрах міст, відомі в Стародавньому Єгипті, Давній Месопотамії, Давній Персії, Стародавньому Китаї, були попередниками аналогічних за функціями міських площ — агор Давньої Греції і форумів у Стародавньому Римі. Європейські площі середньовіччя зазвичай були чотирикутними в плані, замкнутими, із суцільною периметральною забудовою. Відхилення від цього правила траплялися як відповідь на своєрідність ландшафту конкретного міста (Площа Сан-Марко у Венеції). У містах Європи в епоху Відродження площі зберегли суцільний периметральний характер забудови з будинками, виконаними за єдиним зразком. При цьому вони набули правильної геометричної форми з ратушою або пам’ятником у центрі [Королівська площа (тепер площа Вогезів) у м. Парижі, Франція]. Для площ стилю бароко характерні складніші окреслення планів, проте з дотриманням традиційних композицій, що походили з доби Відродження [площа Людовика Великого (тепер Вандомська площа) у м. Парижі]. Найскладнішу композицію, що включає характерні для бароко спотворення перспективи, має Площа Святого Петра в Римі. Площі 19 ст., вирішені у стилістиці класицизму та історизму, відзначаються великими розмірами й найбільшою мірою композиційної і стильової єдності [площа Зірки (тепер площа Шарля де Голля) у м. Парижі; Площа Героїв у м. Відні, Австрія]. Площі, утворені в 20 ст., мають вільну композицію і розімкнений периметр забудови (площі Юзефа Пілсудського у м. Варшаві, Яна Матейка у м. Кракові, обидві — Польща).

Характеристика

Площа за формою — зазвичай прямокутник або багатокутник правильної чи неправильної форми, коло, еліпс, поєднання різних геометричних фігур. Як самостійний структурний елемент території населеного пункту входить до системи вуличної мережі й має важливе архітектурно-художнє значення у композиції населеного пункту. Є місцем розташування найбільш значущих споруд і центром громадського життя населеного пункту чи його частини. Функціональна роль площі — забезпечення соціальних функцій (спілкування, відпочинок, задоволення культурно-побутових і громадських потреб населення), а також упорядкування руху транспорту у місцях перетину магістралей.

Площі розрізняють відповідно до особливостей їхнього функціонального призначення:

  • адміністративно-громадські (зокрема урядові, головні або центральні, призначені для святкувань, маніфестацій тощо);
  • перед культурними, спортивними та іншими громадськими центрами (театральні, спортивні тощо);
  • житлових районів і мікрорайонів;
  • торгові й ринкові;
  • транспортні (серед них привокзальні, на перетині магістралей, передмостові, в’їзні тощо);
  • передзаводські;
  • багатофункціональні.

Розміри площ залежать від їхнього призначення, місцезнаходження, розміру та культурно-історичної ролі населеного пункту і становлять:

  • 0,5–2,5 га — для малих і середніх міст;
  • 3,5–5 га — для великих міст.

В Україні

У Давній Русі в межах дитинців зазвичай містилися як вічові площі, так і невеликі торговельні (площа Бабин Торжок перед Десятинною церквою в Києві). Великі торговельні майдани (торжища) влаштовували, здебільшого, у передмістях (у м. Києві — на Подолі). Для тих міст України доби середньовіччя, які мали Магдебурзьке право, характерні центральні ринкові площі, прямокутні в плані (Площа Ринок у Львові); інші населені пункти мали площі нерегулярного плану. Для міст Лівобережної України 17–18 ст. характерні площі, трикутні у плані (м. Лебедин Сумської області). Перепланування українських міст на засадах класицистичної регулярності, вчинене наприкінці 18 — на початку 19 ст., привело до появи великих регулярного плану площ з ансамблевою (див. Ансамбль) забудовою (Кругла площа в Полтаві). Експерименти радянської влади у сфері містобудування зумовили появу у 1930-х у м. Харкові однієї з найбільших у світі площі Дзержинського (тепер Майдан Свободи). В Україні традиційно центральні міські площі є осередками громадського життя, протестної активності, політичних змін революційного характеру (Майдан Незалежності у м. Києві).

2) Фізично або умовно виділена частина поверхні, призначена для розміщення людей і предметів, а також для будь-яких інших цілей. В архітектурі, містобудуванні та будівництві — натуральний показник, який характеризує горизонтальні розміри населеного пункту, району, кварталу, присадибної ділянки, комплексу забудови, будинку, окремого приміщення або елемента, виражений у відповідних одиницях виміру (зазвичай квадратні метри, рідше — квадратні сантиметри, для великих територій — гектари і квадратні кілометри).

Важливе значення мають такі показники площ:

Площа забудови — площа земельної ділянки, зайнята будинком (спорудою). Визначають як площу горизонтального перерізу будинку за зовнішнім обводом огороджувальних конструкцій на рівні цоколю, включно з усіма виступними частинами. У площу забудови входять площа під будинком або спорудою, розташованими на стовпах, а також проїзди під будинком. Площу забудови території визначають як суму площі забудови усіх будинків і споруд, розміщених на цій території.

Площа допоміжна — площа приміщень або територій, на яких відбуваються процеси, необхідні для життя і діяльності людини, але безпосередньо не пов’язані з основним функціональним призначенням будинку, споруди, комплексу. Для виробничих споруд і комплексів — це приміщення і території адміністративного, соціально-побутового і культурного призначення, території, зайняті транспортними та інженерними комунікаціями, зеленими насадженнями тощо, для житлових будинків — кухні, санітарні вузли, комори тощо.

Площа будинку — сума площ усіх приміщень усіх поверхів будинку, виміряних у межах внутрішніх поверхонь зовнішніх стін. Площа сходових кліток, ліфтових та інших шахт входить до площі кожного поверху з урахуванням їхніх площ у межах даного поверху.

Площа загальна — сума площ усіх приміщень будинку, тобто площа, обчислювана у межах внутрішніх поверхонь зовнішніх стін (без площі конструкцій — стін, перегородок, колон тощо), а також сходових кліток, ліфтових вентиляційних та інших шахт, включно з площами антресолей, майданчиків, етажерок (на яких розміщено технологічне та інше устаткування).

Площа житлова у житлових будинках — сума площ житлових кімнат.

Площа квартири — сума площ усіх житлових кімнат і підсобних приміщень із частковим урахуванням (із застосуванням прийнятих коефіцієнтів) площ лоджій, балконів, веранд, терас, холодних комор, тамбурів.

Площа корисна — сума площ усіх робочих і допоміжних приміщень. Площа корисна поверху дорівнює загальній площі усього поверху без площі конструктивних та інших матеріальних елементів, які потрапляють у горизонтальний переріз плану — стін, колон тощо.

Площа виробнича у виробничих спорудах — площа усіх приміщень, у яких відбуваються основні й допоміжні виробничі процеси.

Площа робоча — у громадських будинках площа усіх приміщень, де відбуваються процеси основного функціонального призначення (лекційні та лабораторні приміщення у будинках закладів освіти; палати, кабінети і лабораторії в будинках медичних установ; приміщення для глядачів і артистичні вбиральні в театрах тощо; у виробничих спорудах — те ж саме, що й площа виробнича.

Площа підсобна — площа приміщень або територій, функціонально необхідних для забезпечення основного і допоміжних процесів: комунікації — коридори, тамбури, переходи тощо; технічне обладнання — електрощитові, вентиляційні камери, компресорні тощо; господарські приміщення — комори для інвентаря, склади устаткування тощо. У широкому розумінні — площа допоміжна.

Площа перерізу конструкцій — площа перерізу елементів конструкцій (стін, колон, стояків і розкосів ферм тощо) площиною, перпендикулярною до поздовжньої осі відповідного елемента.

Література

  1. Рогожина Н., Виноградова М. Площа // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник.. С. 218–220.
  2. Безродний П. Архітектурні терміни: Короткий російсько-український тлумачний словник. 2-ге вид., випр. та допов. Київ : Вища школа, 2008. С. 165.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Площа (архітектура) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Площа (архітектура) (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.07.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України




Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶