Коридор

Коридор, перекритий склепіннями на арках
Коридор з природним освітленням і однобічним розташуванням приміщень, перекритий хрестовими склепіннями
Коридор Вазарі у м. Флоренцїї, Італія

Коридо́р (фр. corridor, від італ. corridore — місце для бігу) — різновид горизонтальної комунікації: довгий критий прохід, що з’єднує розташовані вздовж нього окремі приміщення чи частини будівлі, квартири.

Історична довідка

Найдавніші коридори відомі в архітектурних комплексах храмів і пірамід Давніх Месопотамії та Єгипту, палацах Мінойської культури, палацах і віллах Давніх Греції та Риму, замках і монастирях доби середньовіччя в Європі, у ренесансних (див. Ренесанс) палацах.

Найвизначнішими й найвідомішими коридорами Європи є:

Коридори є прототипами галерей та пасажів, зокрема й торговельних, які з’явилися у Франції наприкінці 18 ст. і поширилися Європою у 19 ст.

Характеристика

Коридори разом із кімнатами, іншими приміщеннями та сходовими клітками є основними елементами внутрішнього розпланування житлових і громадських будинків різного призначення: адміністративних, навчальних, лікувальних, рекреаційних, сакральних, музейних тощо. Коридори бувають з однобічним і двобічним розташуванням прилеглих до них приміщень. Така система розпланування будівлі називається коридорною. Коридори з однобічним розташуванням прилеглих приміщень здебільшого мають природне освітлення через вікна у зовнішній стіні. Коридори з двобічним розташуванням приміщень мають штучне освітлення. У рідкісних випадках коридор може мати двобічне освітлення (Коридор Вазарі у м. Флоренції). Коридори перекривають плоскими стелями або склепіннями, найчастіше циліндричними чи хрестовими. Ширина коридору має бути достатньою для забезпечення евакуації у разі пожежі та для переміщення людей у візках. Мінімальна допустима ширина коридору — 90 см. Для громадських будинків рекомендована ширина коридору 1,8 м, мінімальна — 1,5 м.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 141.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 229.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Коридор // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Коридор (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.06.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶