Вілла

Вілла Гопляна у м. Трускавці Львівської обл., Україна
Вілла Ротонда поблизу Віченци, Італія. Аксонометричний розріз
Вілла Савой у м. Пуассі, регіон Іль-де-Франс, Франція. Аксонометрія (1931)

Ві́лла (лат. villa — садиба, маєток) — заміський комфортабельний будинок з садом або парком.

У Стародавньому Римі з 3 ст. до н. е. відомі два типи: villa rustica (сільська) в сільській місцевості (мала рекреаційне й господарське призначення); villa urbana (міська) — для відпочинку й розваг у місті.

Вілли створювали як закриті, оточені муром, архітектурні комплекси житлових і господарських будівель та приміщень, згрупованих навколо двох послідовно розміщених відкритих дворів: більшого — перистиля і меншого — атріума. Житлові приміщення прикрашали мозаїками та фресками. У перистилі міг бути розміщений басейн. Будівлі оточував парк із фонтанами, водоймами, павільйонами, екседрами, статуями. Багато античних вілл частково збереглися й досліджені археологами в околицях міст Помпеї та Геркуланума, Італія (див. Помпеї, Геркуланум і Торре-Аннунціата). У добу імперії споруджували імператорські вілли як великі комплекси парадних, житлових, сакральних, громадських і господарських споруд (Вілла імператора Адріана в Тіволі).

У добу Відродження сформувався тип ренесансної заміської вілли як сезонного житла з редукованими господарським функціями й симетрично-вісьовою парадною композицією (Вілла Джулія в Римі). Головний будинок ставили на найвищому місці в ландшафті так, щоб з його портика або лоджії відкривався краєвид на розташований нижче терасами парк (Вілла Ротонда поблизу Віченци). Пізніше в Європі вілли будували в різноманітних стилях (бароко, класицизм, історизм, модерн) як комфортабельні дво- та триповерхові будинки заможних родин у паркових зонах на околицях міст чи в курортних місцевостях.

У 20 ст. їхня стилістика була в межах від сучасної архітектури (функціоналізму, модернізму) Вілли Савой (м. Пуассі, регіон Іль-де-Франс, Франція, 1931) архітектора Ле Корбюзьє до національно-романтичних стилізацій так званого закопанського стилю, представленого віллами Західної України й особливо м. Трускавця Львівської області (Вілла Гопляна, 1926).

Тепер віллою називають будь-який комфортабельний приватний заміський будинок з озелененою територією, більший і з різноманітнішим набором приміщень, ніж котедж чи особняк.

Література

  1. Тимофієнко В. Вілла // Мистецтво України : в 5 т. Київ : «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 1995. Т. 1. С. 344.
  2. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 62.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Вілла // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вілла (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
27.06.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶