Перистиль

Перисти́ль (грец. περίστυλος від περί — навколо і στῦλος — стовп) — чотирикутний у плані двір, оточений з усіх боків критими колонними галереями (перистильний двір).

Античний гімнасій у м. Мілеті (тепер с. Балат, Туреччина). Реконструкція

Будинок, центральною частиною якого є такий двір, називається перистильним.

Є одним із найдавніших розпланувально-просторових архетипів (першооснов) будівельної діяльності людини. Сформувався у Середземномор’ї як наслідок спекотного клімату. Перистильні двори були обов’язковою частиною великих храмових комплексів у Стародавньому Єгипті (Храм Хонсу в м. Карнак, Храм Амона, Мут і Хонсу в Луксорі), в яких вони містилися між вхідними пілонами й гіпостильним залом (див. Гіпостиль). У Давній Греції довкола перистильних дворів групувалися приміщення громадських будівель: гімнасіїв, булевтеріїв, пританеїв. Агора також могла бути вирішена як великий перистильний двір.

Тип перистильного житлового будинку поширився у добу еллінізму, вплинувши на формування атріумного будинку (див. Атріум) у Стародавньому Римі. У багатих римських віллах у Помпеях і Геркуланумі (див. Помпеї, Геркуланум і Торре-Аннунціата) великі перистильні двори поєднували зі значно меншими атріумами. Основу композиції римських форумів (див. Форуми в Римі), імператорських палаців і вілл становив перистиль (Палац імператора Діоклетіана, Вілла імператора Адріана в Тіволі).

У ранньохристиянську добу (4–6 ст.) перистильні двори влаштовували перед входом у великі храми (Базиліка Святого Петра в Римі, не збережено). На цій основі у середньовіччі сформувався тип соборного та монастирського клуатру.

Галерея

Література

  1. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Видавництво Інституту проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 322.
  2. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2019. С. 16, 29.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Перистиль // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Перистиль (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
28.12.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶