Галерея

Галерея на 1-му поверсі урядової будівлі: Ратуша у м. Відні
Галерея на 1-му поверсі житлових будинків на пл. Ринок у м. Жовкві
Галереї горішнього ярусу Паланку, замку в Мукачеві

Галере́я (фр. galerie, італ. galleria — прохід) — вузьке довге крите приміщення, багатозначний термін.

1) Витягнуте крите приміщення, що прилягає до фасаду будівлі, споруди; відкрите з зовнішнього боку, який конструктивно вирішений у вигляді колонади чи аркади. Може міститися на першому та/або горішніх поверхах, без зовнішньої огорожі або з огорожею: парапетом, балюстрадою (на горішніх поверхах огорожа обов'язкова). Має комунікаційне, господарське, рекреаційне призначення. З часів Стародавнього Єгипту галереї широко застосовують у світовій архітектурі в мурованих і дерев'яних будівлях та спорудах усіх функціональних типів — житлових (будинки, палаци), сакральних (храми), оборонних (замки, фортеці), громадських (урядові будівлі, навчальні заклади, театри), господарських (криті ринки). В Україні галереї відомі з 11 ст. (Софійський собор у Києві).

2) Вузький критий перехід, який з’єднує окремі частини будинку або два і більше будинків (споруд). З одного боку може бути відкритим — з колонадою чи аркадою замість стіни. В архітектурі стилів ренесанс, бароко, класицизм такі галереї поєднували центральний корпус вілли чи палацу з бічними флігелями.

3) Видовжене приміщення всередині будівлі чи споруди, яке прилягає з одного боку або по периметру до великого залу, вестибюля тощо; розпланувально і просторово відокремлене від нього огорожами різного типу.

4) Витягнутий зал, освітлений з одного, іноді — з обох боків великими вікнами у поздовжніх стінах. З 17 ст. у галереях європейських замків та палаців містилися збірки творів мистецтва, що зумовило розширення семантики терміна і вживання його з 19 ст. у значенні «художній музей».

5) Загальна назва художнього музею, репрезентативна споруда якого може включати галерею у значенні, зазначеному вище, анфіладу експозиційних залів з ліхтарями верхнього освітлення, інші приміщення.

6) Довгий балкон уздовж усього фасаду будинку — функціональна й розпланувальна основа будинків галерейного типу, які поширені у країнах з теплим кліматом й функціонально можуть бути житловими багатоквартирними, готелями, санаторіями.

7) У театральних залах — горішній ярус (балкон) для глядачів.

8) Підземний хід в оборонних спорудах (замки, фортеці) для сполучення між ними, виходу назовні, а також для закладення вибухівки (мін) під розташування противника (мінна галерея) та протидії цьому (контрмінна галерея).

Галерея

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 67.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 106–107.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 92.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Галерея // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Галерея (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.05.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶