Готель

Готе́ль [ фр. hôtel, давньофранц. ostel — помешкання, від лат. hospitale (cubiculum) — (кімната) для гостей] — будинок з мебльованими кімнатами (номерами) для тимчасового платного проживання, що включає певну кількість номерів, які мають єдине керівництво і в яких надаються певні послуги.

П'ятизірковий готель преміум класу Хаятт Рідженсі Київ (мережі Global Hyatt Corporation) у м. Києві
П'ятизірковий готель Гілтон Київ (мережі Hilton Hotels & Resorts) у м. Києві

Історична довідка

Готелі виникли у давнину як заїжджі двори, караван-сараї на торговельних шляхах (Бурштиновий шлях, Великий шовковий шлях). В Україні походять від постоялих дворів, заїздів, корчем, монастирських готелів для прочан як закладів, що надавали дві основні послуги — ночівлі й харчування. Сучасний тип готелю сформовано в Європі протягом 19 ст. Крім житлових приміщень (номерів) у великих готелях є розвинена мережа громадського побутового обслуговування (перукарня, хімчистка, спортзал, сауна тощо), громадського харчування (ресторани, кафе, буфети), обладнані зали для проведення конференцій, нарад, виставок тощо, а також стоянки автомобілів, що охороняються.

Характеристика

За призначенням готелі поділяють на такі категорії:

  • міські бізнес-готелі;
  • транзитні готелі (в аеропортах, вокзалах, портах, на автомагістралях, зокрема мотелі);
  • конгрес-готелі (готельні конференц-комплекси) з розвиненою системою оснащених відповідним обладнанням багатофункціональних залів, закладів громадського харчування, рекреаційних приміщень (див. Рекреація);
  • пансіонати (туристичні готелі), розташовані в привабливих для туризму місцевостях, з розвиненим комплексом рекреаційних послуг;
  • санаторно-курортні готелі (див. Санаторій, Курорт) в особливо цінних курортних зонах (на морському узбережжі, біля джерел термальних вод тощо), призначені для відпочинку й оздоровлення;
  • апарт-отелі — багатоквартирні будинки з розкішними апартаментами (квартирами), що здаються в оренду для тривалого проживання, з розвиненою системою побутового обслуговування.

Залежно від якості, вартості та переліку послуг, що надаються, готелі класифікують за п’ятизірковою системою (на основі французької національної класифікації), де одна зірка відповідає найдешевшому готелю з мінімумом послуг, п’ять зірок — дорогому готелю класу «люкс» з розширеним ексклюзивним набором послуг.

За місткістю готелі поділяють на малі (10–100 номерів), середні (100–300 номерів), великі (300–1 000 номерів) і надвеликі (понад 1 000 номерів). За часом функціонування готелі бувають сезонні та цілорічні.

Готелі об’єднують у транскордонні мережі з єдиними для кожної мережі стандартами облаштування і обслуговування: корпоративні (з єдиним підпорядкуванням); асоціативні (на договірних засадах). Найбільшими світовими готельними мережами є «Фо Сізонс Готелс енд Різотс» («Four Seasons Hotels and Resorts»), «Гілтон Готелс енд Різотс» («Hilton Hotels & Resorts»), «Глобал Хаятт Корпорейшн» («Global Hyatt Corporation»), «Свісотел Готелс енд Різотс» («Swissôtel Hotels & Resorts»), «Інтерконтиненталь» («InterContinental»), «Рітц — Карлтон» (Ritz — Carlton). Більшість із них представлено в Україні, зокрема й готелями у м. Києві.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 74.
  2. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 150.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Готель // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Готель (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
28.04.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶