Рекреація

Рекреація. Курорт Карлові Вари у Чехії
Рекреація. Туристична база «Примор’я» у селищі Коктебелі, Автономна Республіка Крим, Україна
Рекреація в будинку Віденського художньо-історичного музею

Рекреа́ція (від лат. recreatio — відновлення) — багатозначний термін.

1) Відпочинок, оздоровлення, культурно-пізнавальна та інша діяльність людини на спеціально відведених територіях з відповідною інфраструктурою поза постійним місцем проживання (біля моря, річки, озера, у лісопарках та гідропарках, у гірській місцевості тощо).

Розрізняють рекреацію: організовану й самодіяльну; для місцевого населення і для приїжджих туристів (зокрема зарубіжних).

Території рекреації характеризують за місткістю, видом відпочинку, часом, необхідним для відновлення сил і здоров’я відпочивальників (короткочасний і тривалий відпочинок). Просторова організація рекреації зумовлена природними умовами регіону та мережею населених пунктів. У Європі систему рекреації сформовано у другій половині 18 ст. й розвинуто у 19 ст. мережею міст-курортів із лікувальними мінеральними водами: міста Баден поблизу м. Відня (Австрія), Спа (Бельгія), Франтішкові Лазні, Карлові Вари, Маріанські Лазні (усі — Чехія), Віші (Франція); Бад-Емс, Баден-Баден, Бад-Кіссінген (усі — Німеччина), Монтекатіні-Терме (Італія), Бат (Велика Британія) – див. Великі курортні міста Європи.

До рекреаційної системи України входять курорти: Буковель, Моршин, Славське, Східниця, Трускавець у Прикарпатті; Алушта, Євпаторія, Коктебель, Феодосія, Ялта в Автономній Республіці Крим; група одеських курортів; Бердянськ у Приазов’ї, Скадовськ у Херсонській області, Миргород у Полтавській області тощо, а також великі рекреаційні райони для приміського відпочинку (довкола міст Києва, Львова, Харкова тощо).


2) У громадських і виробничих спорудах — приміщення, призначені для короткочасного відпочинку від основних занять персоналу й відвідувачів (у музеях, закладах освіти і лікувальних закладах, адміністративних будівлях тощо). Такими приміщеннями найчастіше є широкі коридори, фоє, кулуари, галереї тощо.

Література

  1. Кузьмич О. Рекреація // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 252.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Рекреація // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Рекреація (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.12.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶