Особняк

Особняк Кочубеїв по вул. Т. Шевченка, 30 у м. Глухові. Вигляд з вулиці з огорожею і брамою. Фото В. В. Вечерського
Особняк Кочубеїв по вул. Т. Шевченка, 30 у м. Глухові. Фасад. Фото В. В. Вечерського

Особня́к — комфортабельний малоповерховий багатокімнатний міський будинок, призначений для постійного проживання однієї сім’ї або розміщення окремої компактної установи.

Зазвичай розташований на відокремленій земельній ділянці з відступом від лінії забудови вулиці, від якої відмежований капітальною огорожею з брамою (однією чи кількома). На ділянці може бути сад і двір зі службами (стайня, каретний сарай, гараж, приміщення для обслуги).

Поверховість — 1, 2 і 3 поверхи. В структурі особняка можливі мансарди, вежі, веранди, тераси, балкони, лоджії, зимові сади (оранжереї). Відрізняється як від вілли (яка є заміським сезонним житлом для теплої пори року), так і від палацу (для якого репрезентативна функція є головною).

Особняки виникли й поширилися спершу в Європі, а згодом під європейським впливом і на інших континентах з поч. 19 ст. Будувалися в стилістиці класицизму, романтизму, історизму, модерну, функціоналізму, постмодернізму з будь-яких будівельних матеріалів (дерево, цегла, камінь, залізобетон, метал, скло).

В Україні поширені від 1-ої пол. 19 ст. Унаслідок соціальних змін протягом 20 ст. багато приватних особняків тепер є офісами різних установ та музеями (наприклад, особняк Лібермана на вул. Банковій, 2 у м. Києві, тепер — будинок Національної спілки письменників України; особняк Кочубеїв по вул. Тараса Шевченка, 30 у м. Глухові Сумської обл., тепер — будівля адміністрації Національного державного історико-культурного заповідника «Глухів» та археологічний музей та ін.).

Література

  1. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 201.
  2. Друг О., Малаков Д. Особняки Києва. Київ : Кий, 2004, 828 с.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Особняк // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Особняк (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.05.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶