Портик

По́ртик (від лат. porticus — крита галерея) — колонада, що утворює галерею перед фасадом споруди.

Портик Кноського палацу

Історична довідка

Портики відомі в Егейській культурі в репрезентативних спорудах (Кноський палац). У Давніх Греції та Римі портики влаштовували перед головними фасадами храмів, акцентуючи входи й забезпечуючи людям затінок. У грецьких містах портики будували і як окремі великі споруди громадського призначення — стої. Портики поширені у світовій архітектурі 15–20 ст. у стилях, зорієнтованих на спадщину античних Греції і Риму з використанням архітектурних ордерів: ренесанс, бароко, класицизм, історизм, ар-деко, радянський ретроспективізм, постмодернізм.

В Україні з 17 ст. портики застосовували в житлових, громадських, адміністративних і сакральних спорудах (чотириколонний портик іонічного ордера палацу князів Щербатових у м. Немирові Вінницької області).

Характеристика

Колонада портика має парну кількість (від 2 до 12) колон, які несуть антаблемент, увінчаний фронтоном або аттиком, з парапетом чи балюстрадою. Простір між колонадою і фасадною стіною є галереєю. Колонади вирішують у формах архітектурних ордерів (доричного, іонічного, коринфського, тосканського, композитного) як у грецькому, так і в римському варіантах. Іноді в портиках колони заміняють жіночими й чоловічими скульптурними зображеннями у повний зріст — каріатидами й атлантами (портик каріатид Ерехтейона). Найпоширенішими є портики: чотири- і шестиколонні; в антах (з колонадою між торцями стін); пілястрові (колони замінено пілястрами); плоскі (колони замінено напівколонами, без галереї).

Галерея

Література

  1. Тищенко О. Портик // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 227–228.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 339.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 70.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Портик // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Портик (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
24.06.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶