Стоя (архітектура)

Сто́я (грец. στοά) — галерея-портик для спілкування мешканців міста і вирішення громадських справ у античній Греції.

Стоя Аттала в Афінах

Видовжена прямокутна у плані громадська споруда зі стіною з довгого боку і критою колонадою вздовж стіни. У спекотному кліматі створювала затінок і комфортні умови перебування громадян поліса. Виконувала різні функції: адміністрування, суду, навчання, торгівлі тощо. Як окремий архітектурний тип споруди в античності була такою ж важливою, як і храм.

Відома у Давній Греції з 7 ст. до н. е. як частина архітектурних комплексів агор і святилищ. Стоя могла оточувати чотирикутний у плані простір агори з одного, двох або з усіх боків. Могла бути одно- і двоповерховою (Стоя Аттала в Афінах, стоя в Асосі), включати одну, дві (Священна стоя в Прієні) і три колонади, які ділили її простір на нави. З тринавової стої у добу Еллінізму розвинувся новий тип споруд — базиліка. Стої прикрашали статуями й живописом.

В афінській «Стоя Пойкіле» (Розмальована Стоя), декорованій поліхромними розписами художника Полігнота, промовляв і спілкувався з учнями філософ Зенон із Кітіона, звідси його вчення отримало назву стоїцизм.

Тепер найкращим прикладом стої є Стоя Аттала на агорі в м. Афінах, споруджена 159–138 до н. е. як дар місту від пергамського царя Аттала ІІ Філадельфа (220–138 до н. е.), котрий тут замолоду навчався. Зруйновано 267, відбудовано 1953–1956 Американською школою класичних досліджень в Афінах коштом Дж. Д. Рокфеллера-молодшого (1874–1960; США) як Музей античної агори.

Література

  1. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 393.
  2. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 26.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Стоя (архітектура) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Стоя (архітектура) (дата звернення: 14.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.06.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶