Ордер доричний

Доричний ордер
Кольове (поліхромне) вирішення доричного ордера.

О́рдер дори́чний — найстародавніший з трьох основних архітектурних ордерів у Давній Греції. Сформувався у дорійських областях Греції (див. Дорійці) у дерев’яних спорудах; у кам’яних вперше з’явився 600–590 до н. е.

Належить до неповних ордерів. Фуст (стовбур) колони безпосередньо (без бази) спирається на триступінчастий стереобат, має ентазис і розчленований дванадцятьма канелюрами, які прилягають одна до одної, утворюючи гострі ребра. Капітель, що вінчає колону, простої форми, складається з ехіна і абака. На колони з капітелями спирається горизонтальна частина — антаблемент, що складається з гладенького архітраву, фризу, розчленованого по горизонталі на тригліфи і метопи, та карнизу. У фризі тригліфи розміщено по осях колон з метопами між ними.

Модуль ордера доричного — нижній діаметр колони. Пропорції цього ордера наймасивніші серед усіх ордерів архітектурних. Кольорове вирішення — біло-жовтуватий колір колон і архітрава, поліхромні капітелі, сині тригліфи, червоне тло метоп, поліхромний скульптурний декор. Класичний зразок ордера доричного — Парфенон в м. Афінах.

В Україні ордер доричний застосовувався у спорудах класицизму та історизму: церква св. Духа у м. Херсоні (1836), Графська пристань у м. Севастополі (1846), Музею старожитностей та мистецтва будинок у Києві.

Література

  1. Вечерський В. Ордер доричний // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 198.
  2. Тимофієнко В. І. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 150.
  3. Вечерський В. Курс історії архітектури. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва, 2006. С. 36.
  4. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 43.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Ордер доричний // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ордер доричний (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.04.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶