Парфенон

Парфено́н (грец. Παρθενών — дівоча кімната, від παρθένα — діва) — головний храм Афінського Акрополя, архітектурна пам’ятка, складник пам’ятки всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, Греція.

Парфенон. Головний фасад

Парфенон

Країна Греція
Місце розташування Афіни
Рік внесення 1987
Критерії i, ii, iii, iv, vi
Парфенон. План: 1 — наос; 2 — Парфенон (опістодом); а — п’єдестал статуї Афіни Парфенос
Парфенон. Графічна реконструкція первісного вигляду
Парфенон. Конструкції храму. Графічна реконструкція
Парфенон. Графічна реконструкція первісного кольорового вирішення фасаду, яку виконав Г. Земпер
Парфенон. Загальний вигляд під час реставрації.

Храм стоїть на найвищому місці в центрі горішнього плато Акрополя і є архітектурною домінантою ансамблю і всього міста. Західним фасадом звернений до Пропілеїв; на північ розташовано Ерехтейон. Перед західним фасадом з північного боку стояла культова статуя Афіни Промахос (не збережено).

Історична довідка

Перший храм, присвячений Афіні, розпочали будувати на цьому місці 490 до н. е. на знак вдячності богині-покровительці поліса за перемогу в Марафонській битві. Недобудовану споруду, заготовлені для неї будівельні матеріали і всі споруди на Акрополі знищили перси, які під час греко-персидський війн на короткий час 480 до н. е. захопили м. Афіни. Будівництво нового Парфенона стало головним пунктом амбітної програми створення величного архітектурного ансамблю Афінського Акрополя, який відповідав би здобутому у переможних війнах панівному значенню м. Афін у Давній Греції. За задумом Перікла протягом 448–406 до н. е. під керівництвом скульптора Фідія збудовано основні споруди, зокрема в 447–438 до н. е. — Парфенон. Його автори — архітектори Іктін (керівник і автор проєкту) і Каллікрат (виконавець будівельних робіт). Художні й опоряджувальні роботи тривали до 433 до н. е. У наосі була монументальна скульптура Афіни Парфенос (Діви) заввишки 11 м, яку виконав Фідій зі слонової кістки й золота (не збережено).

Походження найменування храму є дискусійним. Найпоширеніша версія — що на весь храм з часом перенесено найменування розташованого в ньому позаду наоса опістодома, названого Парфеноном, бо в ньому зберігали священні предмети, пов'язані з культом Афіни Парфенос. Цей опістодом був також скарбницею (див. Казна державна) Афінського союзу, де зберігали грошові кошти та інші цінності.

Наприкінці 4 ст. культову статую Афіни Парфенос з наосу вивезено у м. Константинополь, де сліди її втрачено. Із 6 ст. храм перетворено на християнську церкву з посвятою Діві Марії і прибудовою апсиди. Після завоювання м. Афін Османською імперією 1456 храм перетворено на мечеть з прибудовою мінарета. Під час облоги м. Афін військом Венеції 26.09.1687 внаслідок артилерійського обстрілу вибухнув порох, який турки зберігали в Парфеноні, що завдало йому значних руйнувань. Після цього всередині зруйнованого храму збудували невелику купольну мечеть. Мальовничі руїни приваблювали європейських поціновувачів історії та мистецтва; відповідні зображення та описи популяризували ідею звільнення Греції від влади Османської імперії.

1801–1803 посол Великої Британії у м. Стамбулі Т. Брюс лорд Елгін (1766; Велика Британія — 1841; Франція) отримав дозвіл султана на виконання натурних досліджень та обмірів Парфенона із застосуванням необхідних інструментів та механізмів і можливістю археологічних розкопок. Це було використано як легальний привід для того, щоб виламати з Парфенона численні найкраще збережені фрагменти скульптурного й архітектурного декору, знищивши при цьому багато автентичних (див. Автентичність) фрагментів (зокрема карнизів, метоп, скульптур), чим завдано значної шкоди пам’ятці. Фрагменти було вивезено до м. Лондона і згодом продано Британському музею. Збережено документи, що засвідчують усвідомлення лордом Елгіном злочинності своїх дій (1816 обговорювали у британському парламенті). З 1982 Греція та Велика Британія за сприяння ЮНЕСКО ведуть безуспішні переговори про реституцію так званих Елгінових мармурів.

З 1833 Парфенон є об’єктом наукових досліджень та реставрації. 1836 знесено апсиду православної церкви, 1842 — мечеть і мінарет. 1842–1845 у наосі функціонував тимчасовий музей. У 1920-х під керівництвом архітектора-реставратора Н. Баланоса (1860–1942; Греція) виконано масштабні реставраційні роботи методом анастилозу. Сучасний етап майже безперервної реставрації розпочато 1975. Більшість автентичних скульптур із фасадів Парфенона переміщено в експозицію музею Акрополя й на пам’ятці замінено копіями.

Характеристика

Парфенон є периптером доричного ордера завдовжки 69,54 м і завширшки 30,89 м, що має по 8 колон на головному й тильному фасадах та по 17 колон на поздовжніх фасадах. Збудовано з пентелійського мармуру насухо (без будівельного розчину). Ретельно витесані кам’яні блоки скріплено піронами. Фасади первісно були розфарбовані в яскраві кольори і покриті воском. Двосхилий дах укрито білою мармуровою черепицею. Головні приміщення — тринавові наос і прилеглий до нього з тилу опістодом (власне Парфенон); перед наосом містився пронаос, акцентований шестиколонним внутрішнім портиком. Стелі в приміщеннях були пласкими дерев’яними, з кесонами, розмальованими з домінуванням темносинього кольору й позолоченими. Колони в наосі — доричного ордеру, в опістодомі — іонічного ордеру. Усі колони з ентазисом; усі складники споруди від триступінчастого стереобата унизу до колон і антаблемента угорі мають курватури.

Храм знаменитий своїм витонченим скульптурним декором як зовні, так і всередині (збережено частково). Угорі по всьому периметру зовнішніх стін проходив суцільний барельєфний (див. Барельєф) фриз, який зображував панафінейську процесію — найбільше щорічне свято на честь Афіни, а також олімпійських богів. 92 метопи зовнішнього антаблемента містили горельєфні (див. Горельєф) зображення сцен міфічних битв (з кентаврами, велетнями, амазонками) та сцени Троянської війни. Площини тимпанів двох трикутних фронтонів завширшки 28,35 м і заввишки 3,46 м були заповнені багатофігурними скульптурними композиціями: із західного боку — змагання Афіни з Посейдоном за владу над Аттикою, на східному — народження Афіни.

Значення

У світовій науці 19–21 ст. загальновизнаним є висновок про Парфенон як найдосконаліший витвір архітектури й мистецтва не тільки античної Греції, а й європейської цивілізації загалом. У складі ансамблю Афінського Акрополя Парфенон внесено 1987 до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО під № 404.

Джерело

  1. Acropolis, Athens // UNESCO World Heritage Convention. URL: https://whc.unesco.org/en/list/404

Література

  1. Winter F. E. Tradition and Innovation in Doric Design: The Work of Iktinos // American Journal of Archaeology. 1980. Is. 4. P. 399–416.
  2. Boardman J. The Parthenon and Its Sculptures. London : Thames and Hudson, 1985. 256 p.
  3. Gruben G. Die Tempel der Griechen. 4 aufl. München : Hirmer, 1986. 480 p.
  4. Schneider L., Höcker C. Die Akropolis von Athen. Eine Kunst- und Kulturgeschichte. Darmstadt : Primus, 2001. 251 p.
  5. Norwich J. J. Great Architecture of the World. New York : DaCapoPress, 2003. P. 62–63.
  6. Вечерський В. Курс історії архітектури. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва, 2006. С. 40–44.
  7. Beard M. The Parthenon. London : Profile Book Ltd., 2010. 209 p.
  8. St Clair W. Who saved the Parthenon?: A New History of the Acropolis Before, During and After the Greek Revolution. Cambridge : Open Book Publishers, 2022. 896 p.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Парфенон // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Парфенон (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.03.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶