Периптер

Периптер. Храм Посейдона в Пестумі.
Гравюра 19 ст.
Конструкції перитера в перспективному розрізі.

Пери́птер (грец. περίπτερος, від περί — навколо і πτερόν — крило) — найпоширеніший тип античного грецького храму з колонадами по периметру.

Сформувався у 7 ст. до н. е. у дерев’яному будівництві Греції Давньої. Криті колонні галереї з усіх боків прямокутного в плані приміщення святилища були необхідні для того, щоб дощі не розмивали стіни, складені з цегли-сирцю (виліплена з глини й висушена на сонці).

У 6 ст. до н. е. периптери поступово почали зводити з каменю (розпочали з заміни у храмах окремих дерев’яних колон на кам’яні). Проте архітектурні форми, властиві дерев’яно-сирцевим спорудам, збереглися у кам’яних будівлях і набули символічного значення.

Периптер — прямокутна в плані споруда під двосхилим дахом, орієнтована уздовж осі схід–захід. Прямокутне в плані святилище тричастинне: пронаос (сіни) спереду, наос, опістодом позаду (комора для храмових цінностей). Навколо святилища на відстані одного інтерколумнія влаштовано колонади, перекриті балками, на які спирався дах. Головним був короткий торцевий фасад із парною (6–12) кількістю колон. Поздовжні фасади мали непарну кількість колон. Псевдопериптер був рідкісним архітектурним типом: мав колони тільки на головному фасаді, на трьох інших — напівколони чи пілястри.

Найвідомішим периптером є Парфенон в Афінах.

Література

  1. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 322.
  2. Вечерський В. Курс історії архітектури. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва, 2006. С. 34–40.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 32–33.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Периптер // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Периптер (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
10.06.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶