Апсида

Апсиди Софійського собору в Києві

Апси́да, абси́да (лат. absis, від грец. ἁψίς (ἁψῖ-δος) — дуга, склепіння) — понижений виступ будівлі півкруглої (або гранчастої, півовальної, підковоподібної, прямокутної) форми в плані, перекритий конховим (півкупольним) або зімкнутим склепінням і накритий наметовим або вальмовим дахом.

Характеристика

Здебільшого апсида розміщується на поздовжній осі будівлі. Вона може мати різну форму зовні й в інтер’єрі (наприклад, зовні прямокутну або гранчасту, всередині — півкруглу).

Уперше апсиди трапляються в римських базиліках 3 ст. Звідти їх запозичила християнська сакральна архітектура. У християнських церквах в апсиді, орієнтованій на схід, розташовували вівтар. Відомі композиції церковних будівель з трьома і п’ятьма апсидами: у ширшій і вищій центральній містився вівтар, у бічних — дияконник і жертовник.

В архітектурі Візантії, Грузії, Вірменії для апсиди характерна невідповідність зовнішніх і внутрішніх обрисів; застосовували апсиди, сховані в товщі стіни. У романській і готичній сакральній архітектурі апсида становить велике приміщення (пресбітерію або хору), нерідко оточене круговим обходом (деамбулаторієм). Апсиди відомі як у мурованій, так і (значно рідше) — у дерев’яній сакральній архітектурі.

В Україні апсиди вперше почали споруджувати в мурованих православних церквах хрестовокупольної системи з кінця 10 ст. (Десятинна церква в Києві, Софійський собор у Києві).

Галерея

Значення

Апсида застосовується в сакральній архітектурі всіх християнських конфесій.

Література

  1. Словарь архитектурно-реставрационных терминов. Киев : УСХА, 1990. 152 с.
  2. Вечерський В. В. Апсида // Архітектура: короткий словник-довідник / За заг. ред. А. П. Мардера. Київ : Будівельник, 1995. 336 с.
  3. Мистецтво України : у 5 т. Київ : «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 1995. Т. 1. 399 с.
  4. Асєєв Ю. С., Вечерський В. В., Годованюк О. М. та ін. Історія української архітектури. Київ : Техніка, 2003. 472 с.
  5. Koestlé-Cate J. Art and the Church: a Fractious Embrace: Ecclesiastical Encounters with Contemporary Art. Abingdon; New York : Routledge, 2016. 252 p.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Апсида // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Апсида (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶