Обміри

О́бміри — точні вимірювання усіх параметрів будинку, споруди або їхніх частин, які реально існують, з подальшою графічною фіксацією архітектурних форм з їхніми розмірами у вигляді креслеників у відповідному масштабі.

Обміри. Кресленик схематичних обмірів фосадів та поздовднього і поперечного розрізів архітектурної пам’ятки. За М. Цапенком
Обміри. Схема обмірів плану церковної споруди методом тріангуляції
Обміри. Кресленик обмірів поземного плану й плану підвалу Микільського собору Самарського монастиря у м. Новомосковську Дніпропетровської області, Україна.

Загальні відомості

Обмірні кресленики є специфічною графічною документацією, яка фіксує результати натурних обмірів будівлі (споруди) у вигляді викреслених у масштабі зображень ортогональних проєкцій фасадів, планів, розрізів, фрагментів, архітектурних деталей тощо.

Види обмірів

Відповідно до ступеня деталізації і точності обміри поділяють на схематичні, архітектурні, архітектурно-археологічні.

Обміри схематичні виконують на стадії попереднього обстеження будівлі чи споруди з метою встановлення її загальних обрисів, розмірів, структури й композиції.

Обміри архітектурні фіксують як загальну схему будівлі чи споруди, так і індивідуальні особливості (композицію, характер декору, стилістику тощо). Міра деталізації таких обмірів залежить від поставлених завдань (обстеження, підготовка облікової документації на архітектурну пам’ятку, опрацювання наукової публікації про об’єкт, ілюстрування навчального посібника тощо). У процесі обмірів архітектурних форми споруд дещо спрощують і схематизують, ігноруючи незначні викривлення і злами форми, відхилення від вертикалі чи прямих кутів від достеменно визначених 90 градусів тощо. При цьому товщини стін, діаметри і перерізи опор, розміри і деталювання типологічно схожих елементів і деталей (вікон, дверей, балконів, лоджій, арок в аркадах) вважають ідентичними. Тому обміри архітектурні зазвичай не можуть бути основою для реставрації пам’яток (для цього слід виконати обміри архітектурно-археологічні). Винятками є будівлі й споруди кінця 19 — 20 ст. регулярної структури, зведені з типових елементів.

Обміри архітектурно-археологічні фіксують усі особливості пам’яток архітектури — їхнє розпланування, архітектурно-композиційне вирішення, конструкції включно з конфігурацією плану (з кривизнами, нерівностями, неоднаковістю товщини стін тощо) і членування фасаду (з відхиленнями від вертикалі, перепадами висот тощо). Такі обміри зазвичай виконують з будівельних риштувань. Горизонтальні розміри визначають вимірюванням відстані до кожної точки плану від жорстко зафіксованої довільно обраної базової геометричної фігури, яку розбивають поблизу пам’ятки за допомогою віх. При цьому застосовують метод тріангуляції, коли кожну точку плану пам’ятки фіксують двома відстанями від двох точно визначених базових точок. Вертикальні розміри вимірюють за виском від так званого умовного нуля — зафіксованої горизонтальної лінії. У процесі архітектурно-археологічних обмірів фіксують характер мурування, межі різнохарактерного та руїнованого мурування, гнізда від утрачених балок, штраби, сліди втрачених елементів і архітектурних деталей, декор тощо. Профілі архітектурних деталей (карнизів, наличників, сандриків, порталів тощо) фіксують шаблонами у натуральну величину.


Відповідно до застосованих технічних засобів розрізняють обміри ручні, геодезичні, стереофотограмметричні та лазерне сканування. Усі вони мають застосування в сучасній практиці попри значний розвиток технічних засобів і технологій.

Ручні обміри виконують за допомогою вимірювальної стрічки (рулетки), виска, рівня та інших найпростіших засобів, які за коректного застосування дають точні результати.

Геодезичні обміри виконують із застосуванням теодоліта.

Стереофотограмметричні обміри виконують без встановлення риштувань методом фотографування об’єкта або його частин спеціальною фотоапаратурою мінімум з двох строго визначених точок. Суміщення фотознімків з утворенням так званої стереопари та спеціальна інтерпретація їх уможливлюють виконання досить точного ортогонального кресленика об’єкта. Виконання повних стереофотограмметричних обмірів на практиці не завжди можливе, унаслідок чого їх доповнюють ручними обмірами.

Лазерне сканування, поширене з 2020-х, потребує відповідної техніки й базується на лазерному вимірюванні відстані від точки з достеменно встановленими просторовими координатами до досліджуваних точок архітектурної форми та визначення розташування їх у полярній системі координат із утворенням так званої хмари точок. Це дає змогу створювати 3D-моделі архітектурної форми у будь-якому масштабі, а також ортогональні кресленики. Для практичного використання результатів лазерного сканування їх необхідно розшифрувати й перетворити на комплект ортогональних креслеників у визначених масштабах.

Література

Література

  1. Пламеницька О. Обміри // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 187–188.
  2. Міждисциплінарні методи в дослідженні та реставрації пам’яток архітектури і творів мистецтва / За ред. М. Бевза. Львів; Варшава; Целестинув : Растр-7, 2018. 136 с.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Обміри // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Обміри (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
19.02.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶