Масштаб

Масшта́б (від нім. Maß — міра, розмір і Stab — палиця) — багатозначний термін.

Масштаб. Зображення масштабу на Спеціальній карті України Г. Л. де Боплана 1650 р. Подано масштабні лінійки в милях: польських, українських, німецьких, французьких, московитських, італійських

1) Відношення лінійних розмірів зображення на кресленику, географічній карті, макеті до реальних розмірів зображуваної форми.

Розрізняють масштаби:

  • числовий — у вигляді дробу (наприклад, 1/5, 1/200, 1/2000) або відношення (1 : 5, 1 : 200, 1 : 2000);
  • лінійний — у вигляді умовної лінії на кресленику зі зазначенням, якому реальному розміру відповідають її відрізки.

2) У переносному значенні — міра, відносна величина будь-чого.

3) Емоційно-оціночна характеристика архітектурного об’єкта (будівлі, споруди), що відображає зв’язок розмірів об’єкта з його функціональною і естетичною значущістю у сприйнятті людини.

Розрізняють масштаби:

  • дрібний — характерний для будівель і споруд, розміри яких загалом або їхніх складників сприймаються близькими до розмірів людини;
  • великий — властивий будівлям і спорудам, розміри яких сприймаються такими, що значно перебільшують розміри людини.

Масштаб будинку, споруди, архітектурного комплексу обумовлений їхніми фізичними розмірами, які співвідносяться з розмірами людини безпосередньо або через елементи, жорстко пов’язані з цими розмірами (висота дверей, східців, поручнів, розміри вікон і відстань до їхнього низу, місце розташування дверних ручок). Проте сприйняття людиною архітектурного об’єкта, як правило, не відповідає його справжнім розмірам. Воно залежить також від розмірів видимих елементів або деталей архітектурної споруди (чим вони більші, тим більшим здається масштаб), її розчленованості та кількості видимих деталей (чим більше членувань і деталей, тим дрібніший масштаб). Тому велика споруда може сприйматися як дрібномасштабна, невелика — як великомасштабна (її називають монументальною). Великий масштаб переважно асоціюється з великими розмірами архітектурної споруди та соціальною значущістю її функції, дрібний — із невеликими розмірами будівлі чи споруди та повсякденністю, побутовістю її функції. Порушення цих асоціацій, а також невідповідність масштабу споруди та масштабу довколишнього природного і архітектурного середовища призводять до естетичного дискомфорту.

Галерея

Література

  1. Мардер А. Масштаб // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 156.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 268.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Масштаб // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Масштаб (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶