Двері

Две́рі — проріз у зовнішній або внутрішній стіні будинку, який з’єднує окремі приміщення або внутрішній і зовнішній простір будинку й призначений для проходу, а також плоска рухома конструкція (дверне полотно), яка закриває цей проріз для забезпечення тепло- та аудіовізуальної ізоляції приміщень.

Двері. Дерев’яні двері з фрамугою ґотичного Домського собору в Ризі

Історична довідка

Найдавніший тип дверей — дерев’яні «на п’ятах», що кріпляться до дверного прорізу за допомогою розміщених на одній вертикальній осі виступів — п’ят — у крайній дошці зверху і знизу. Ці п’яти входять у виїмки — підп’ятники — у порозі і горішній дерев’яній перекладці або у кам’яній (цегляній) перемичці. У сучасному будівництві дверні полотна зазвичай кріплять за допомогою різних петель і завісів.

Характеристика

Дверний проріз, зазвичай прямокутний або з арковим завершенням, заповнюють приставною або закладною рамою, яка складається з нижнього брусу — порогу, верхнього — перекладки і бічних — одвірків. До рами за допомогою петель чи завісів кріплять дверні полотна.

Розрізняють внутрішні (в інтер’єрі будівлі, споруди) і зовнішні (на фасадах) двері, а також двері спеціального призначення: протипожежні, звукозахисні, герметичні тощо.

За способом відчинення двері поділяють на двостулкові, хитні, обертові й розсувні; вони бувають одно-, дво- і півторастулкові, іноді багатостулкові. Застосовують двері глухі, засклені, а також із фрамугою.

Двері виготовляють із деревини, металу і скла різних видів. Залежно від архітектурних і експлуатаційних вимог бувають двері щитові та фільонкові (див. Фільонка) дерев’яні, суцільнометалеві й скляні з листового загартованого скла. Для опорядження дверей застосовують різьблення, фанерування, фарбування, лакування, синтетичні плівки тощо.

В Україні

В українській дерев’яній народній архітектурі були поширені прямокутні й шестикутні дверні прорізи зі зрізаними верхніми кутами і з дверними полотнами відповідної форми та одвірками, прикрашеними різьбленням. Шестикутна форма дверей стала знаковим елементом українського модерну (див. Губернського земства будинок у Полтаві). Для української сакральної архітектури характерні дерев’яні двері, окуті залізом, або повністю залізні, ковальської роботи.

Література

  1. Дехтяр С., Логвин Н. Двері // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 79–80.
  2. Тарас Я. Українська сакральна дерев’яна архітектура: словник-довідник. Львів : Інститут народознавства Національної академії наук України, 2006. С. 125–128.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Двері // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Двері (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
29.08.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶