Палаццо Медічі-Ріккарді у Флоренції

Палаццо Медічі-Ріккарді у Флоренції

Палаццо Медічі-Ріккарді у Флоренції

Країна Італія
Місце розташування Флоренція
Рік внесення 1982
Критерії i, ii, iii, iv, vi
Кресленик головного фасаду
Наріжне вікно першого поверху (замурована арка колишньої лоджії)
Внутрішній дворик

Пала́ццо Ме́дічі-Рікка́рді у Флоре́нції (італ. Palazzo Medici-Riccardi) — палац, адміністративна споруда, архітектурна пам’ятка, складник пам’ятки всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, регіон Тоскана, Італія.

Міститься в історичному центрі міста на північ від церкви Санта-Марія-дель-Фйоре серед щільної квартальної забудови і є архітектурним акцентом. Найменування походить від прізвищ власників.

Історична довідка

Збудовано 1444–1460 як міську резиденцію банкіра й фактичного правителя м. Флоренції К. Медічі (1389–1464; тепер Італія). Автора проєкту достеменно не встановлено; ним вважають Мікелоццо (Мікелоццо ді Бартоломео Мікелоцці, 1396–1472; тепер Італія). У палаці та в припалацовому саду містилася значна збірка творів живопису, скульптури й декоративно-ужиткового (зокрема ювелірного) мистецтва і була організована одна з перших у Європі доби Відродження академій. У зв’язку з цим у палаці мешкав і працював молодий Мікеланджело Буонарроті.

1494 флорентійські люмпени, нацьковані Дж. Савонаролою, розгромили палац і розграбували його мистецькі збірки. 1527 стався повторний погром палацу. 1517 арки відкритої наріжної лоджії замуровано з улаштуванням великих вікон оригінальної композиції, авторство якої приписують Мікеланджело Буонарроті. 1659 нащадки династії Медічі продали палац банкіру, маркізу Г. Ріккарді. Відтоді і до кінця 18 ст. Ріккарді ремонтували (див. Ремонт) і реконструювали (див. Реконструкція) палац, зберігаючи при цьому його автентичні (див. Автентичність) архітектурні форми. 1684–1688 художник Л. Джордано (1634–1705; тепер Італія) виконав в інтер’єрі галерею фресок «Апофеоз Медічі».

1814 родина Ріккарді продала палац державі. 1874 він перейшов у власність провінції Флоренції, яка розмістила тут свої адміністративні служби. 1911–1929 виконано реставрацію. У 1930-х тут розміщено також музей і бібліотеку. Під час Другої світової війни 11.08.1944 з палаццо Медічі-Ріккарді Тосканський комітет національного визволення від імені «тосканського народу» оголосив загальне повстання проти німецьких окупантів.

1966 катастрофічна повінь пошкодила перший поверх палацу.

Тепер споруду використовують як резиденцію провінційної ради (регіонального представницького органу) і префекта, а також для проведення громадських і культурних заходів.

Характеристика

Триповерхова будівля прямокутна у плані з квадратним внутрішнім двором. Фасади вирішено мотивом русту: грубого й масивного на рівні першого поверху, плаского — на рівні другого і ледь помітного — на рівні третього поверху. Цим підкреслено тектоніку стіни як основної тримальної конструкції. Перший поверх має аркові портали й високо розташовані прямокутні вікна; парні вікна другого й третього поверхів скомпоновано у вигляді біфоріїв. Вінчає будівлю масивний карниз, яким замінено первісний кренеляж, що надавав споруді оборонного характеру. Внутрішній двір оточено аркадною (див. Аркада) галереєю на колонах композитного ордера на рівні першого поверху і колонною галереєю — на рівні третього поверху. На першому поверсі містилися господарські приміщення, на другому — парадні й житлові, на третьому — житлові й допоміжні. Збережено декор інтер’єрів; найціннішими вважають розписи галереї фресок кінця 17 ст. та Капели волхвів 1461.

Значення

Характерний для м. Флоренції взірець цивільної споруди у стилістиці раннього ренесансу; вплинув на розвиток цього архітектурного типу в усій Італії. Споруда з 1982 є складником пам’ятки всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Флоренції історичний центр під № 174.

Література

  1. Wölfflin H. Renaissance und Barock. Eine Untersuchung über Wesen und Entstehung des Barockstils in Italien. Basel : Schwabe Verlag, 1986. 170 p.
  2. Cherubini G., Fanelli G. Il Palazzo Medici di Firenze. Florenz : Giunti, 1990. 380 p.
  3. Norwich J. J. Great Architecture of the World. New York : DaCapoPress, 2003. P. 150–151.
  4. Frommel C. Architettura del Rinascimento Italiano. Milano : Skyra, 2009. 340 p.
  5. Zucchi V. Palazzo Medici Riccardi. Milano : Officina libraria, 2021. 110 p.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Палаццо Медічі-Ріккарді у Флоренції // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Палаццо Медічі-Ріккарді у Флоренції (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.04.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶