Біфорій

Біфорії романської дзвіниці церкви Святого Рупрехта у м. Відні

Біфо́рій (від лат. biforis — двобічний) — спарені аркові вікна чи прорізи, розділені колонкою так, що суміжні арки спираються на капітель колонки; часто об’єднані спільною аркою з архівольтом. Арки були півциркульними, а в добу готики — стрілчастими. У площині люнета великої арки зазвичай влаштовували розетку чи кругле вікно. Колонка могла мати базу.

Біфорії преставлені в архітектурі цивільній, сакральній та оборонній: візантійській (див. Візантійська імперія; церква св. Апостолів у м. Афінах), романській (див. Романський стиль; дзвіниця церкви Святого Рупрехта у м. Відні), готичній (собор Нотр-Дам у Парижі) і ренесансній [див. Ренесанс (архітектура); палаццо Вендрамін-Калергі на Великому каналі у м. Венеції, Італія].

В Україні середньовічний біфорій зберігся в Консульській башті Судацької фортеці у м. Судаку. У 19 та на початку 20 ст. цей мотив поширений у різних напрямах стилістики історизму та еклектики (Неовізантійський, Неороманський стилі, Неоготика), прикладом чого є Національного банку будинок у Києві.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 50.
  2. Мистецтво України : в 5 т. Київ : «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 1995. Т. 1. С. 210.
  3. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 65.
  4. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 91.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Біфорій // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Біфорій (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.09.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶