Кренеляж

Кренеля́ж (фр. crénelage — виймання), бланкування, зубці-мерлони — зубчастий парапет з бойовим ходом у завершенні оборонних мурів і башт замків, палаців, фортець у середньовіччі.

Три яруси кренеляжу в завершенні основного корпусу та вежі Палаццо Веккіо у м. Флоренції

Призначений для захисту підступів до укріплень. Зубці мали різноманітні форми: прямокутні (найпоширеніші); з заокругленим завершенням; у вигляді так званого «ластівчиного хвоста»; у добу Відродження — у вигляді фігурних стовпчиків з волютами тощо. Іноді бойовий хід кренеляжу накривали дахом-навісом для зручності захисників і забезпечення довговічності конструкції. Нерідко кренеляж поєднували з машикулями й додатковими оборонними галереями (Палаццо Веккіо у м. Флоренції). Ширина зубців відповідала габаритам людини. Проміжки між зубцями призначено для захисників укріплення, які з них стріляли в нападників і потім ховалися за зубцями від ворожого обстрілу у відповідь. З поширенням вогнепальної зброї в самих зубцях почали влаштовувати вузькі бійниці (Судацька фортеця). У міру розвитку артилерії масивний кренеляж влаштовували таким чином, щоб із проміжків між широкими зубцями можна було вести артилерійський обстріл прилеглої території [Замок великого магістра Ордену госпітальєрів (іоаннітів) у м. Родосі на острові Родос (Греція)]. Подальший розвиток артилерії у 16-17 ст. привів до ліквідації кренеляжу як елементу неефективної за нових умов баштово-стінової системи укріплень. В Україні кренеляж збережено на мурах і баштах Судацької фортеці, Хотинського замку (див. Хотинська фортеця і замок), Острозького замку та Верхнього замку в Луцьку.

Стилізовані (див. Стилізація(архітектура)) форми кренеляжу в архітектурних витворах стилістики історизму в 19 ст. використовувалися як декоративне (див. Декор) завершення фасадів і особливо веж палаців, вілл, особняків та громадських споруд.

Література

  1. Пламеницька О. Кренеляж // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 143.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 233.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Кренеляж // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Кренеляж (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.02.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶