Машикулі

Машикулі. Розріз і загальний вигляд.
Залишки машикулі середньовічної башти акрополя м. Ліндоса (о. Родос, Греція).
Пояс машикулі башт Морської брами (брами Святої Катерини) укріплень
м. Родоса (о. Родос, Греція)
Машикулі оборонного муру
Верхнього замку в Луцьку

Машикулі́ (фр. machicoulis, від фр. mache-col — бий у шию) — бойова галерея або закритий балкон з бійницями, влаштовані у горішній частині замкових мурів або башт.

Призначення

Машикулі призначено для обстрілу тих ділянок підошви оборонних мурів і башт, які неможливо обстрілювати з прилеглих укріплень (так звані мертві зони). Мета унеможливити нападникам створення підкопу, підриву укріплень; приховати підготовку до штурму тощо. Для цього бойову галерею чи балкон виносили назовні на кронштейнах; у підлозі робили отвори, через які оборонці обстрілювали нападників та скидали їм на голови камені, обрубки колод, горщики з запальною сумішшю, діжки з фекаліями, трупи (для поширення епідемій). Українським відповідником машикулі є підсябиття.

Історична довідка

Машикулі з’явилися на Близькому Сході наприкінці 10 ст. спершу в укріпленнях Візантійської імперії, а згодом — у фортифікації арабів. Їх активне застосування зафіксовано в Сирії (1120). Машикулі були в замках хрестоносців на Святій землі, звідки зазначений елемент перенесено до Європи, де його застосовували до середини 15 ст.

Термін уперше згадано в джерелах 1404.

З розвитком артилерії на початку 16 ст. баштово-стінові укріплення й машикулі (як їхній складник) стали неефективними; їх перестали використовувати.

У 19 ст. у спорудах стилів романтизму й історизму схематично вирішені машикулі використовували як декоративні елементи, особливо в неоготиці.

Характеристика

Відомі як муровані, так і дерев’яні машикулі. Їх могли влаштовувати по всьому зовнішньому периметру башти чи вздовж усього муру, або тільки на найбільш загрожених ділянках — як невеликі балкони, розраховані на одного чи кількох оборонців (машикулі оборонного муру Верхнього замку в Луцьку). Вирішувалися як консольна конструкція (див. Консоль), у якій кам’яні кронштейни, що виступали назовні, перекривали арками (утворюючи аркатуру) або балками. Це було основою помосту з отворами, які відповідали проміжкам між кронштейнами. Ззовні таку галерею захищав парапет з бійницями, увінчаний зубцями-мерлонами.

Додатково

У кінофільмах про воєнні дії в середньовіччі нерідко показують, як захисники замків і фортець крізь отвори машикулі виливають на нападників окріп, гарячі олію, смолу тощо. Це не відповідає дійсності, оскільки олія була дефіцитним і коштовним харчовим продуктом, а воду і дрова оборонці під час облоги заощаджували.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 162.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 270.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 116.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Машикулі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Машикулі (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.04.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶