Волюта

Волю́та (італ. voluta, від лат. volutare — катати, загортати) — пластична архітектурна деталь або елемент скульптурного декору як спірально закручений завиток із круглим вічком у центрі.

Є важливою складовою капітелей колон іонічного, коринфського і композитного архітектурних ордерів . Подвійна волюта має форму кронштейна S–подібної форми, де один завиток більший, а другий — значно менший.

Використовують як архітектурну деталь оздоблення порталів, вікон, карнизів, фронтонів, щипців будівель і споруд.

Як орнаментальний мотив волюта відома з бронзового віку і була поширена в егейській культурі, символізуючи рух і життя. Як архітектурна форма завершення колони розвинулася на території Малої Азії, де виникла еолійська капітель з двома симетричними волютами як прообраз іонічної. Значного поширення волюта, включно з подвійною, набула в архітектурі Давньої Греції і Стародавнього Риму, згодом — у стилях ренесанс, бароко, класицизм та історизм.

На території України волюти відомі з доби античності в містах Північного Причорномор’я (Херсонес, Ольвія, Пантікапей та ін.), а також в репрезентативних будівлях і спорудах — з 16 ст. (костел єзуїтів і Королівський арсенал у Львові, Підгорецький замок у Львівській обл., палац Кирила Розумовського в Батурині, будинки Імператорського університету Святого Володимира, Уряду України та ін.).

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 62–63.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 70, 99–100.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. Львів : Вид-во Львівської політехніки, 2019. С. 47.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Волюта // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Волюта (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.06.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶