Уряду України будинок у Києві

У́ряду Украї́ни буди́нок у Ки́єві — адміністративна будівля, пам’ятка архітектури, Україна

Уряду України будинок у Києві.
Проект 1935 р. з підписами авторів
План першого поверху
Вигляд з північного заходу
Вигляд зі сходу

Загальні відомості

Міститься в історичному центрі міста на розі вулиць М. Грушевського і Садової (вул. М. Грушевського, 12/2) через дорогу від будинку Верховної Ради України і є архітектурною домінантою в забудові.

Історична довідка

Спорудження будинку зумовлене перенесенням столиці УСРР із м. Харкова до м. Києва 1934. Парні адміністративні будівлі Центрального комітету Комуністичної партії (більшовиків) України (ЦК КП(б)У) та Ради народних комісарів УСРР (Раднарком, РНК) запроектовано на Михайлівській площі на місці знесених, відповідно, Трьохсвятительської церкви та споруд Михайлівського Золотоверхого монастиря. Найбільшу адміністративну будівлю, призначену для розміщення центрального апарату, підрозділів і служб (разом із внутрішньою тюрмою) Народного комісаріату внутрішніх справ УСРР (НКВС), вирішено збудувати на краю Печерського пагорба біля тодішньої вулиці С. Кірова навпроти колишнього Царського саду. При цьому планували вулицю перед будівлею провести в тунелі, над яким мала простягнутися від споруди в бік р. Дніпра площа на місці знищеного Царського саду (не реалізовано за браком коштів). Проект опрацювали 1935 архітектори І. Фомін і П. Абросимов (1900–1961; тепер РФ). Будівництво завершено 1937 (без внутрішньої тюрми у дворі). 1939 тут розмістили РНК УРСР, оскільки будівлю для неї на Михайлівській площі не було зведено. Литі металеві флагштоки й ажурну металеву браму виконано 1947.

1997 під час реставрації фасадні стіни горішніх поверхів над цокольними (див. Цоколь (архітектура, будівництво)) пофарбовано у світло-сірий колір замість автентичного значно темнішого, який справляв гнітюче враження. З 25.03.1946 тут містилася Рада міністрів УРСР, з 1991 — Кабінет Міністрів України, а також міністерства фінансів і економіки.

Характеристика

Будівля складається з увігнутого в плані десятиповерхового центрального корпусу та двох прямолінійних бічних крил — семиповерхового по вулиці Садовій та восьмиповерхового вглиб кварталу. Система розпланування коридорна, з двобічним розміщенням робочих приміщень. За рахунок увігнутості головного фасаду, зверненого в бік р  Дніпра, перед ним влаштовано курдонер, відгороджений низькими мурами від вулиці М. Грушевського. Нижні поверхи будинку утворюють дво- та чотириповерхову (за рахунок розміщення на схилі) цокольну частину, облицьовану необробленими блоками тульчинського лабрадориту на кшталт русту. Нижня частина цоколя, портали, карнизи й архітектурні деталі оформлено полірованим гранітом. Головний фасад вирішено у модернізованих ордерних (див. Ордер архітектурний) формах. Застосовано колони великого іонічного ордера, зокрема й спарені, що утворюють бічні портики, пілястри того ж ордера заввишки п’ять поверхів, на які накладено напівколони коринфського ордера заввишки сім поверхів, розчленовані на великі брили рваного каменю (мотив циклопічного русту). Фусти колон, напівколон і пілястр вирішені без ентазиса, що робить ордерні форми схематичними та брутальними. Бази і капітелі колон, напівколон і пілястр чавунні. Бічні фасади оформлено пілястрами іонічного ордера. Значно простіший вигляд мають інтер’єри будинку, майже позбавлені декоративно-художнього оздоблення. Будівля підземними переходами поєднана з будинком Верховної Ради України та іншими урядовими спорудами.

Значення

Будинок Уряду України у м. Києві є знаковою спорудою адміністративного центру столиці України, зразком стилістики радянського ретроспективізму.


Додатково

  • Надмірно монументальний художній образ будинку, спрямований на максимальне пригнічення та упослідження людської особистості, правдиво репрезентує людиноненависницьку суть радянського тоталітарного режиму.
  • Більшість кабінетів, розташованих на шести поверхах у бічних крилах будинку, мають стандартні розміри, які на перший погляд видаються дивними: вони завеликі для розміщення в них двох службовців, і водночас замалі для трьох. Незбагненно, що настільки досвідчений архітектор як І. Фомін міг припуститися такої помилки, яка призвела до перевитрати бюджетних коштів. Насправді помилки немає. Ці кабінети спеціально спроектовані для слідчих НКВС, які сиділи по двоє у кабінеті й там же проводили допити заарештованих. Тому в кожному кабінеті передбачено простір для побиття в’язнів та вчинення інших тортур.
  • 2006 тодішній прем’єр-міністр України В. Янукович видав розпорядження прибудувати з двору новий 11-поверховий корпус із вертолітним майданчиком нагорі, призначеним для термінової евакуації верхівки Уряду в разі громадянських заворушень у центрі м. Києва (не реалізовано з політичних причин).

Цитата

Історик і теоретик архітектури, директор Науково-дослідного інституту теорії та історії архітектури і містобудування В. П. Дахно (1928 р. н., тепер Україна):
«Будинок Кабінету Міністрів України, що його спроектував московський академік архітектури Фомін, уважався в літературі чи не найкращою адміністративною будівлею в усьому СРСР. Фомін талановито створив переконливий образ, так би мовити, жандармського управління. Цей найбільший у Києві урядовий будинок — темний, похмурий мастодонт, який не приваблює, а пригнічує людину, викликає не повагу, а страх і наводить на думку: «Хто йде сюди – покинь усі надії».

 Цит. за: Дахно В. Архітектурна драма підсовєтського Києва // Пам’ятки України: історія та культура. 1994. № 3-6. С. 52-53.


Джерела

  1. Про проведення капітального ремонту Будинку Уряду, будівництво прибудови до адміністративного будинку Кабінету Міністрів України та службово-офісного будинку по Музейному провулку: Постанова Кабінету Міністрів України № 1384 від 04 жовтня 2006 р. // Урядовий портал. URL: https://www.kmu.gov.ua/npas/50038911

Література

  1. Дахно В. Архітектурна драма підсовєтського Києва // Пам’ятки України: історія та культура. 1994. № 3–6. С. 50–56.
  2. Мойсеєнко В. Будинок Ради Народних Комісарів УРСР // Звід пам’яток історії та культури України: Енциклопедичне видання : у 28 т. Київ : Головна редакція Зводу пам’яток історії та культури при видавництві «Українська енциклопедія» ім. М. Бажана, 1999. Кн. 1. Ч. 1. С. 336.
  3. Андрущенко М. Будинок Уряду України // Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 11–12.
  4. Асєєв Ю., Вечерський В., Годованюк О. та ін. Історія української архітектури. Київ : Техніка, 2003. С. 438–439.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Уряду України будинок у Києві // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Уряду України будинок у Києві (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.03.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶