Вікна (архітектура)

Вікна. Схема відкривання вікон: 1—3 — стулкових; 4 — відкидних; 5 — верхньопідвісних; 6 — середньоповоротних; 7 — середньопідвісних; 8 — розсувних
Вікна. Схема конструкції вікна: 1 — віконна коробка; 2 — фрамуга; 3 — перечка; 4 — віконна рама; 5 — імпост; 6 — рама; 7 — підвіконна дошка; 8 — кватирка; 9 — укіс прорізу; 10 — перемичка; 11 — ніша для радіаторів опалення; 12 — плінтус
Вікна. Круглі вікна-колеса, характерні для храмів романського стилю

Ві́кна — прорізи у зовнішніх стінах будинків і споруд, призначені для освітлення, інсоляції і вентиляції приміщень; світлопрозорі огородження, що закривають ці прорізи з метою теплоізоляції приміщень.

Характеристика

Віконний проріз, зазвичай прямокутний або арковий, заповнюють конструкцією світлопрозорого огородження, яке виготовляють як віконну коробку, наглухо закріплену у прорізі. На неї навішують одну чи декілька засклених стулок (віконних рам, фрамуг), глухих або таких, що відчиняються. Для виготовлення віконних рам і коробок застосовують деревину, метал, синтетичні матеріали або їхнє поєднання. Скління виконують із листового прозорого, матового, сонцезахисного скла. У необхідних випадках використовують армоване скло. Залежно від місцевих умов будівництва і призначення будинків скління вікон може бути одинарним, подвійним або потрійним.

За способом відчинення вікна можуть бути з роздільними або спареними віконними рамами, які відчиняють всередину, назовні, або у різні боки на вертикальній чи горизонтальній осях (розміщеній по краю віконної коробки або посередині неї), а також із розсувними шибками.

У сучасній архітектурі поширене також заповнення віконних прорізів глухим світлопрозорим огородженням — склопакетами з повітряним прошарком, склопрофілітом, склоблоками тощо.

Історична довідка

Віконні прорізи мають найрізноманітніші форми й поєднані на фасадах будівель та споруд у різних комбінаціях, зокрема як біфорії, трифорії, спарені венеціанські й флорентійські вікна. Найчастіше вікна мають форму вертикального чи горизонтального прямокутника, квадрата, нерідко — з арковим або багатокутним завершенням. Поширені також вікна круглої форми: так звані вікна-колеса характерні для головних фасадів храмів романського стилю; круглі вікна — для готичних (див. Готика) храмів (найбільші й найрозвиненіші, влаштовані на головних фасадах, називають розами). Значний декоративний ефект створюють вікна-хрестоцвіти (круглі з чотирма внутрішніми напівкруглими частинами) та вікна-чотирилистники (круглі з чотирма внутрішніми стрілчастими частинами).

Авторськими винаходами відомих архітекторів є вікна:

У більшості історичних архітектурних стилів вікна на фасадах будівель і споруд зазвичай оточують наличником й увінчують сандриком. Для архітектури сучасної (модернізму) та конструктивізму характерні горизонтальні стрічкові вікна без обрамлення і декору.

Вікна в Україні

В українській дерев’яній народній архітектурі поширені вікна невеликі волокові (вирубані у двох суміжних колодах чи брусах) і значно більші, з лутками, а також хрещаті й круглі — у сакральних спорудах; невеликі круглі віконця — «волове око». Для сакральної архітектури українського бароко характерні хрещаті вікна на фасадах церков.

Галерея

Література

  1. Дехтяр С. Вікно // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 194–195.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 91–93.
  3. Тарас Я. Українська сакральна дерев’яна архітектура: словник-довідник. Львів : Інститут народознавства Національної академії наук України, 2006. С. 84–86.
  4. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 105; 138–139.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Вікна (архітектура) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вікна (архітектура) (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.06.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶