Архітектурний стиль

Архітекту́рний сти́ль (лат. stylus — паличка для письма) — історично сформована відносно стійка система засобів і прийомів організації архітектурної форми (будинку, споруди, комплексу, ансамблю).

Їй властива спільність суттєвих рис (функціональних, просторових, естетичних), обумовлених соціальним характером архітектурної творчості.

Романський стиль: Собор Святого Мартина у м. Луцці (Італія)
Готика: Собор Святого Вітта у м. Празі (Чехія)
Ренесанс: Палац Бельведер у м. Празі (Чехія)

Характеристика

Архітектурний стиль може бути характерним для певного історичного періоду, конкретного регіону, окремого архітектора.

У вузькому розумінні — сукупність ознак, рис, особливостей, властивих тій чи іншій конкретній архітектурній формі.

Архітектурний стиль спонукає архітектора до використання у формотворчості одних і виключення інших засобів та прийомів архітектурної композиції. Процес розвитку архітектурного стилю характеризується взаємодією традицій і новаторства, яка визначається поєднанням соціальних, ідеологічних та естетичних вимог суспільства на кожному етапі його розвитку.

Архітектурний стиль виробляється протягом тривалого часу спадкоємного розвитку архітектурних форм у ході закріплення, уточнення, удосконалення апробованих практикою образних рис архітектури.

Поняття «архітектурний стиль» має ретроспективну спрямованість; стиль виявляється як такий після того, як він склався і набув конкретних стійких рис.

Класифікація

Відповідно, розрізняють

Архітектурний стиль співвідноситься з каноном і модою, але принципово відрізняється від них. Закріплення певних архітектурних прийомів, композицій у конкретних формах для їх наслідування — перетворення стилю на канон.

В історії архітектури є чимало випадків канонізації стилю (наприклад, класицизм). Канон і мода (тимчасове захоплення певними архітектурними формами чи стилістикою) належать до сфери стиленаслідування, а не стилеутворення. Справжнє стилеутворення є історичним процесом.

Історію архітектури можна уявити як історію розвитку і зміни так званих великих архітектурних стилів (світових стилів): романський стиль, готика, ренесанс, бароко, класицизм, історизм, модерн.

За визначенням І. Грабаря, кожен великий світовий стиль є обов’язково стилем міжнародним. Від незначних, випадкових місцевих стилів різних народів він тим і відрізняється, що втягує в коло свого впливу все сучасне йому людство.

Галерея

Література

  1. Євреїнов Ю., Мардер А. Стиль // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Вечерський В. В. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 278.
  2. Вечерський В. Курс історії архітектури. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва, 2006. 300 с.
  3. Згурская М., Лавриненко Н. Архитектурные стили. Харьков : Фолио, 2013. 153 с.
  4. Давидич Т. Ф. Стиль как язык архитектуры. Харьков : Гуманитарный центр, 2014. 424 с.
  5. Hopkins О. Architectural Styles: A Visual Guide. London : Laurence King Publishing, 2014. 240 p.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Архітектурний стиль // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Архітектурний стиль (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.04.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶