Тип архітектурний

Тип архітекту́рний (від грец. τυπος — відбиток, зразок) — класифікаційна одиниця, модель групи будинків, споруд, архітектурних конструкцій однакового або схожого функціонального призначення та / або схожого розпланування, конструктивного вирішення.

Тип архітектурний хмарочоса

Історична довідка

Елементи типізації як повторення прийнятих за взірець фрагментів будинків та їхніх архітектурних деталей застосовували ще в архітектурі Стародавнього Єгипту. Типізацію як цілісну систему втілено в ордері архітектурному Давньої Греції та Стародавнього Риму. Масове повторне застосування типів будинків, особливо житлових, яке склалося протягом сторіч, характерне для народної архітектури. В архітектурі першої половини 19 ст. елементи типізації використано у створенні «зразкових» проєктів житлових і громадських будинків у стилі класицизму. З 1920-х у зв’язку зі зростанням обсягів і темпів будівництва типізація стала основою проєктування. На цій основі створено оптимальні об’ємно-планувальні й конструктивні вирішення будинків і споруд, призначених для багаторазового використання.

Характеристика

У типі архітектурному узагальнено найсуттєвіші властивості великої групи таких об’єктів (наприклад, архітектурний тип кінотеатру, поліклініки, театру, школи, хмарочоса). В історії архітектури відомі усталені типи:

Кожний архітектурний стиль формував власні типи архітектурні, які ставали для нього обов’язковими і через те характерними (французькі палаци стилю бароко).

В архітектурі 20 ст. виділення типів архітектурних будинків, споруд їхніх конструкцій стало основою типового проєктування[див. Проєкт (архітектура) ].

Класифікацію та закономірності формування типів архітектурних досліджує типологія архітектурна. Її розвиток привів до значного поширення у 20 ст. типізації — зведення до обмеженої кількості раціональних типів форм будинків, споруд, конструкцій, архітектурних деталей, які мають схожі істотні властивості й відрізняються неістотними. Типізація забезпечує вибір оптимальних проєктних рішень об’єктів масового будівництва (передусім житла) з урахуванням можливостей будівельної індустрії. З огляду на це типізація стосується будівель у цілому, їхніх об’ємно-планувальних елементів, конструкцій, будівельних виробів (див. Будівельні матеріали і вироби), конструктивних вузлів і архітектурних деталей. Типізація уніфікує архітектуру і має як позитивні наслідки (уможливлює швидке спорудження значної кількості будівель визначеного рівня якості), так і негативні — створення одноманітного, естетично непривабливого архітектурного середовища.

В Україні

В Україні за часів СРСР більшість об’єктів масового будівництва було типізовано і їх зводили за типовими проєктами. Типізації підлягали й будівельні конструкції, малі архітектурні форми, елементи обладнання будинків тощо. Після скасування (1987) загальної обов’язковості використання типових проєктів у СРСР можна вживати проєкти повторного застосування за бажанням замовника з дотриманням авторського права.

Галерея

Література

  1. Дахно В. Тип, типізація // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 287–288.
  2. Безродний П. Архітектурні терміни: Короткий російсько-український тлумачний словник. 2-ге вид., випр. та допов. Київ : Вища школа, 2008. С. 222–223.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Тип архітектурний // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Тип архітектурний (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
24.01.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶