Домський собор у Ризі

Домський собор у Ризі. Вигляд у панорамі історичного центру міста
План
Розріз через собор і клуатр
Домський собор у Ризі
Готичний портал

До́мський собо́р у Ри́зі (латис. Rīgas Doma baznīca) — архітектурний комплекс, пам’ятка культури, складник пам’ятки всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, Латвія.

Загальні відомості

Архітектурний комплекс в історичному центрі міста виходить на Домську площу. Соборна вежа є архітектурною домінантою м. Риги. Комплекс утворюють: собор, прилеглий до нього з півдня чотирикутний у плані монастирський клуатр з обхідною галереєю, залом капітулу та водосвятним ківорієм.

Історична довідка

Комплекс католицького кафедрального собору з монастирем Домського капітулу (вищого духовенства Лівонії) розпочато будувати з білого каменю в романському стилі 25.07.1211 на замовлення і під керівництвом засновника м. Риги Ризького єпископа Альберта Буксгевдена (1165–1229; тепер Німеччина — тепер Латвія). Архітектурна концепція собору двічі змінювалася під час будівництва: до 1230 це була зальна церква (з трьома навами однакової висоти), яку 1270 перебудували на базиліку. Замість білого каменя основну частину зведено з червоної цегли у стилі готики. 1524 протестанти захопили собор і сплюндрували його інтер’єр. 1547 собор, який став лютеранським, пошкодила пожежа. У 14 і 15 ст. бічні нави розширено на північ і південь за рахунок добудови низки капел. Внаслідок браку коштів замість закладених двох симетричних веж обабіч західного фасаду 1547 збудовано одну, по центру. 1595 її надбудовано й увінчано дерев’яним шпилем, найвищим у м. Ризі (понад 123 м). Оскільки такий шпиль вимагав постійних ремонтів, 1766 його демонтовано і вежу завершено масивною двоярусною банею в стилі бароко. Загальна висота 96 м. Зал капутулу й обхідна галерея клуатру збудовані у другій чверті 13 ст. У 1720-х зі східного боку базиліку завершено фігурним бароковим фронтоном, а пресбітерій увінчаний плескатою банею. 1778–1787 над залом капутулу надбудовано приміщення міської бібліотеки з колонним залом, а в 1888–1892 надбудовано решту одноповерхових монастирських споруд довкола клуатру. Вітражі в соборі виконано наприкінці 19 ст. Орган, виготовлений у Німеччині, установлено 1883–1884. Першу реставрацію собору й клуатру виконано на зламі 19–20 ст. 1959–1961 комплекс частково реставровано й переобладнано під Музей історії Риги і мореплавства та Домський концертний зал органної музики. 1981–1983 реставровано інтер’єр собору. Повномасштабну реставрацію усього комплексу виконано 2011–2021. Тепер Домський собор є храмом Ризької єпархії Латвійської євангелічної лютеранської церкви, поряд з яким діє музей.

Характеристика

Тринавова базиліка з пресбітерієм на східному кінці й вежею дзвіниці по центру західного фасаду. Середня нава ширша і вища, ніж бічні, до яких прилягають капели. Понижений пресбітерій прямокутний у плані, закінчується апсидою. Усі приміщення перекрито системою нервюрних (див. Нервюра) хрестових склепінь, які спираються на стрілчасті арки й масивні хрещаті пілони. Над нартексом розташовані хори, на яких міститься орган. На західному фасаді є перспективний готичний портал. З півдня до собору прилягає великий двір клуатру, оточений по периметру аркадною (див. Аркада) галереєю з відкритими арками, згрупованими у вигляді трифоріїв. Галерея перекрита системою нервюрних хрестових склепінь. Зі східного боку до галереї прилягає двонавовий зал капітулу з бібліотекою на другому поверсі. З південного боку обхідної галереї влаштовано альтанку водосвятного ківорію. Усі частини комплексу, збудовані в різні історичні епохи, витримано в єдиній стилістиці готики та неоготики. У галереї тепер влаштовано музейні експозиції з історії, архітектури та мистецтва м. Риги.

Значення

Одна з найцінніших у країнах Балтії пам’яток середньовічного мистецтва, з якої розпочався розвиток готичних сакральних споруд спершу як зальних храмів з подальшим переходом у базиліки. Така зміна підкріплена також зміною стилістики (з романського стилю на готику) й будівельного матеріалу (з білого каменю на червону цеглу). Домський собор є популярним символом м. Риги.

Література

  1. Вечерський В. Курс історії архітектури країн Східної Європи. Київ : Видавництво «АртЕк», 2007. С. 172–173.
  2. Banga V., Levina M. Riga’s Churches. Architecture and Art (in Latvian, German, English and Russian). Riga : Zinātne, Apgads Mantojums, 2007. 747 p.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Домський собор у Ризі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Домський собор у Ризі (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.05.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶