Баня

Співвідношення купола і бані на поздовжньому розрізі Церкви святого Карла Борромея у Відні. Гравірований авторський кресленик архітектора Й. Б. Фішера фон Ерлаха
Куполи (позначені чорною заливкою) і бані на поперечному розрізі Михайлівського Золотоверхого собору в Києві

Ба́ня — завершення купола або вежі у вигляді опуклої поверхні обертання: півсфери, шолома, конуса або центричного багатогранника-парасолі, піраміди чи складніших форм, нерідко багатоярусних. Застосовують для збільшення пластичної виразності веж та споруд, перекритих куполами, та як дах для захисту конструкції купола від атмосферних опадів. Найширше вживається у сакральній архітектурі: християнській (собори, церкви, каплиці, дзвіницісобор Сан-Марко у Венеції) та мусульманській (купольні мечеті, медресе, мавзолеїмечеть Куббат ас-Сахра в Єрусалимі; Мавзолей Тадж-Махал в Агрі).

У Давній Русі церковні бані були шоломоподібними, за формою наближеними до куполів (Софійський собор у Новгороді). Із 17 ст. з’явилися розвиненіші форми бань — цибулясті, грушовидні, багатоярусні. Їх вінчали хрестом або маківкою з хрестом (собор Михайлівського Золотоверхого монастиря). У багатоярусних банях невелику горішню маківку називалт банькою. В українській архітектурній традиції баня ніколи не могла бути ширшою за підбанник.

У добу класицизму бані робили наближеними до сферичної форми (Спасо-Преображенський собор у Болграді).

Література

  1. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 146-147.
  2. Тарас Я. Українська сакральна дерев'яна архітектура : ілюстрований словник-довідник. Львів : Інститут народознавства НАНУ, 2006. С. 42-47.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Баня // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баня (дата звернення: 4.05.2024).



Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.03.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶