Мавзолей

Християнський (католицький) мавзолей родини Потоцьких у с. Печері Вінницької області. Україна
Мусульманський мавзолей – дюрбе Мюрад-реїса у м. Родосі, Греція.

Мавзоле́й — монументальна поховальна споруда; гробниця, де зберігається тіло померлого (іноді забальзамоване).

Історична довідка

Назва — від гробниці карійського царя Мавсола, спорудженої у 4 ст. до н. е. у Малій Азії (див. Мавзолей у Галікарнасі), яку вважали одним із Семи чудес світу. Стародавні мавзолеї, крім поховальної камери (часто підземної), мали іноді поминальну залу, приміщення для релігійних відправ. Споруджували для правителів у Стародавньому Римі (мавзолеї імператорів Октавіана Августа і Адріана; див. Замок Святого Ангела у Римі), у середньовіччі — для правителів, членів їхніх родин і духовних лідерів у містах Європи, Азії та Північної Африки (Мавзолей Теодоріха, Мавзолей Хасекі-Хуррем (Роксолани), Мавзолей Саманідів, Мавзолей Ходжа Ахмеда Ясаві в Туркестані, Мавзолей Тадж-Махал в Агрі). Їх споруджували з довговічних матеріалів і вишукано оздоблювали. У 18–20 ст. мавзолеї відносно невеликих розмірів будували для поховання заможних та / або видатних людей (хірурга М. Пирогова у м. Вінниці). У 20 ст. поширена практика створення помпезних мавзолеїв для лідерів тоталітарних комуністичних режимів, започаткована 1924 мавзолеєм В. Леніна у м. Москві: Г. Димитрова у м. Софії, К. Готвальда у м. Празі, Мао Цзедуна у м. Пекіні, Кім Ір Сена у м. Пхеньяні, Хо Ши Міна у м. Ханої.

Характеристика

Мавзолей як архітектурна споруда — ротонда (циліндрична, гранчаста, одно- чи багатоярусна, увінчана куполом, конічним чи гранчастим наметовим дахом) або невеликий храм на кшталт капели (каплиці), де в підземній (напівпідземній) крипті містяться поховання, у горішньому приміщенні — скульптурні надгробки.

У мавзолеях комуністичних «вождів» на високих цоколях чи терасах, у центральному наземному приміщенні встановлювали саркофаг із забальзамованим тілом померлого, фасад вирішували як трибуну, призначену для розміщення керівництва партії і держави під час проведення масових політичних заходів.

Мавзолеї в Україні

В Україні збереглися мавзолеї:

На території АР Крим (переважно у м. Бахчисараї та його околицях) збережено декілька дюрбе — центричних купольних мавзолеїв, характерних для ісламської культури.

Література

  1. Тищенко О. Мавзолей // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 153.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 260.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 56.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Мавзолей // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Мавзолей (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶