Ротонда

Ротонда Святого Мартина 11 ст. на Вишеграді у м. Празі
Ротонда Святого Михаїла у м. Володимирі (не збережено). Реконструкція Ю. Диби.
Каплиця Святої Параскеви 1739–1741 домініканського монастиря у с. Підкамені Львівської області

Рото́нда (італ. rotonda, від лат. rotunda — кругла) — центрична кругла в плані або гранчаста споруда, увінчана куполом, зімкненим склепінням або конічним дахом.

Історична довідка

Ротонди виникли у Греції Давній як невеликі храми і святилища (див. Толос, Моноптер). У Стародавньому Римі та ранньохристиянській (див. Раннє християнство) архітектурі у вигляді ротонд споруджували храми, мавзолеї, мартирії, баптистерії тощо. Найбільшою в світі ротондою є Пантеон у Римі. У християнській сакральній архітектурі Європи ротондами були невеликі храми (зокрема при палацах і будинках знаті), хрещальні, каплиці (Ротонда Святого Мартина 11 ст. на Вишеграді у м. Празі). Найбільш розвинений і ускладнений тип ротондального храму представляє ротондальна базиліка (базилікальна ротонда) — ротонда з внутрішньою колонадою, що підтримує світловий підбанник з куполом.

Різновиди

Ротонди розрізняють за формою: циліндричні; багатогранні (шести-, восьми-, дванадцяти-, шістнадцятигранні тощо); багатопелюсткові у плані (Василівська ротонда у Володимирі). Ротонда може бути: простою одноярусною; багатоярусною (зокрема з хорами в інтер’єрі; з ліхтарем і маківкою); ускладненою внутрішніми й зовнішніми аркадами, колонадами, галереями, вівтарними (див. Вівтар) апсидами, ґанками, іншими прибудовами.

Ротонди в Україні

Відомі з доби Давньої Русі у містах Києві, Володимирі (Ротонда Святого Михаїла у м. Володимирі; не збережено), Галичі, Львові, Перемишлі, Ужгороді (Горянська ротонда). У другій половині 18 ст. на Волині й у Галичині зведено низку невеликих мурованих ротондальних храмів у стилістиці пізнього бароко: каплиця Святої Параскеви 1739–1741 домініканського монастиря у с. Підкамені Львівської області, костел Святого Йосифа і Воздвиження Чесного Хреста 1752–1766 у с. Підгірцях Львівської області, Всіхсвятська цвинтарна каплиця 1773–1775 у м. Почаєві Тернопільської області, Стрітенська церква 1784 у передмісті смт Олики Залісочому. Наприкінці 18 ст. в Україні споруджували й дерев’яні ротонди (Покровська церква-ротонда в Запоріжжі). У садово-парковій архітектурі України стилів бароко і класицизму ротонди використовували як садові павільйони та альтанки. Ротонди як сакральні споруди набули особливої популярності в Європі й Україні в епоху класицизму (див. Аскольдова могила, Троїцький собор в Яготині).

У літературі нерідко помилково зараховують до ротонд інші типи центричних храмів, наприклад тетраконхи.

Література

  1. Вечерський В. Ротонда / Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 258–259.
  2. Диба Ю. Українські храми-ротонди Х — першої половини XIV століть. Львів : Львівська політехніка, 2005. 106 с.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 69.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Ротонда // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ротонда (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.12.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶