Горянська ротонда в Ужгороді

Горя́нська рото́нда в У́жгороді –— пам’ятка архітектури національного значення, Україна.

Горянська ротонда в Ужгороді
План
Вигляд зі сходу
Фрески 1367 у вівтарній частині

Історична довідка

Пам’ятка не датована, складається з двох різночасових частин: циліндричної шестиконхової ротонди, яка править тепер за вівтар храму, та прямокутної в плані нави під високим двосхилим дахом з дзвіничкою над західним фасадом. Різні дослідники датують побудову ротонди 11–13 ст., зокрема Г. Логвин — 13 ст. і пов’язує її з королем Русі Левом Даниловичем, котрий 1283 заволодів Закарпаттям. У 14 ст. ротонда потерпіла від пожежі. 1367 її відновили, заново розмалювавши фресками в інтер'єрі. У 15 ст. розібрано західний портал і одну з екседр ротонди та прибудувано наву, розписану в інтер’єрі технікою альсекко (по сухому тиньку). З півночі до вівтаря й нави прибудований невеликий прямокутний у плані жертовник. 1912 над західним фасадом надбудовано дерев’яну дзвіничку з пластичною псевдобароковою банею. 1927 ґонтове покриття даху замінено металевим. Фрески в інтер’єрі реставровано 1932. 1960–1962 виконано реставраційні роботи, під час яких дахи укрито ґонтом. 1963 Горянську ротонду визнано пам’яткою архітектури республіканського (тепер національного) значення з охоронним № 190.

Характеристика

Мурована споруда стоїть на високому пагорбі над долиною струмка в колишньому південно-східному передмісті Ужгорода Горянах на вулиці Горянської ротонди. Відома як костел Святої Анни і церква Святого Миколи.

Ротонда заввишки й діаметром 8 м мурована з цегли, схожої на плінфу. Зсередини в товщу стіни врізані 6 екседр (збереглося 5). Вони перекриті конхами, які є підпружними арками для шестигранного підбанника, який несе гранчастий купол. Підбанник зовні декорований смугою поребрика, купол накритий пластичним наметовим дахом. У стіні ротонди й підбанника є щілиноподібні вікна. Нава, прибудована в 15 ст., має характерні для готики портали й вікна. В інтер’єрі збережено розписи трьох історичних періодів. У ротонді від 13 ст. збереглися постаті св. Георгія та невідомого князя; фрески 1367 розміщено в три яруси, їх розмалювали північноіталійські майстри в стилі проторенесансу (див. Ренесанс). На східній стіні нави добре збереглися готичні розписи 15 ст., виконані в манері тогочасних тірольської і чеської живописних шкіл. Найціннішими є композиції «Покров Богородиці» і «Розп’яття».

Галерея

Значення

Горянська ротонда є найдавнішою сакральною пам’яткою Закарпаття з унікальними розписами в інтер’єрі.

Література

  1. Логвин Г. Украина і Молдавия. Справочник-путеводитель. Москва : Искусство, 1982. С. 362–363.
  2. Годованюк О. Храм-ротонда, м. Ужгород (передмістя Горяни) // Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 108.
  3. Диба Ю. Українські храми-ротонди Х — першої половини XIV століть. Львів : Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2005. 108 с.
  4. Мельник В. А. Найдавніші розписи Горянської ротонди // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Історія. 2011. Вип. 27. С. 136–142.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Горянська ротонда в Ужгороді // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Горянська ротонда в Ужгороді (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.12.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶