Нава

На́ва, неф (фр. nef від лат. navisкорабель) — частина споруди, простір між двома паралельними рядами вертикальних опор.

Середня нава Успенського собору Почаївської Свято-Успенської лаври

Характеристика

У пізньоантичну добу (див. Античність) це була поздовжня частина базиліки, пізніше — християнського храму — базилікального, хрестовокупольного, зального, купольної базиліки. Наву обмежують два ряди опор (колони, пілони, стовпи, аркади) або один ряд опор і стіна.

Розрізняють нави поздовжні, яких може бути від однієї до п’яти, і поперечні — трансепти. Середня нава у храмі, як правило, ширша, вища і краще освітлена, ніж бічні. Простір нав християнського храму призначено для перебування мирян під час літургії. Нави до 11 ст. перекривали дерев'яними стелями, потім — мурованими з каменю і цегли склепіннями.

У традиційних українських дерев'яних церквах тридільного плану навою називають призначене для мирян найбільше центральне приміщення, розташоване між вівтарем і бабинцем. У цивільних будівлях громадського призначення великі зали іноді поділяли колонадами на кілька нав.

Галерея

Додатково

Інтер'єр християнського храму поділено на кілька нав (нефів), що в перекладі означає — кораблів. Символіка корабля нагадує вірянам, що крізь житейське море до небесної пристані людину може доправити тільки Церква Христова.

Література

  1. Вечерський В. Неф // Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 184-185.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 289.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 73.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Нава // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Нава (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.06.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶