Трансепт

Вигляд ззовні трансепта італійської купольної базиліки
Інтер'єр трансепта неоготичного собору

Трансе́пт (від лат. transeptum — за огорожею) — поперечна нава у християнському храмі.

Трансепти відомі в ранньохристиянських базиліках Риму з 4 ст. (базиліка Святого Петра в м. Римі). Їх влаштовували перпендикулярно до поздовжніх нав перед вівтарною апсидою (пресбітерієм, хором). Внутрішній простір трансепта призначено для перебування церковного кліру під час літургії. Трансепти поширилися в базиліках Європи доби Каролінгського відродження та в романській (див. Романський стиль) і готичній (див. Готика) архітектурі.

У базиліці (купольній базиліці) перетин середньої нави з трансептом утворює середохрестя квадратного чи прямокутного плану з чотирма масивними кутовими пілонами (стовпами), поєднаними арками. Вони несуть склепіння, купол або вежу, які вінчали (див. Вінчання) середохрестя. Трансепти бувають одно- дво- і тринавовими. Їхні кінці виходять за межі основного корпусу базиліки у вигляді ризалітів на бічних фасадах. Це утворює традиційний для Римо-католицької церкви план базиліки типу латинського хреста, з видовженим західним раменом.

У романській архітектурі Німеччини великі базиліки нерідко мали трансепт зі сходу і схожий на нього псевдотрансепт із заходу — вестверк. Ззовні виступні ризаліти трансепта мали вежі, в яких містилися кручені сходи, що вели на горішні галереї.

Для англійської готики характерні видовжені базиліки з двома послідовно розташованими двонавовими трансептами (Собор у Солсбері).

У хрестовокупольних церквах Візантійської імперії і Давньої Русі трансептом є поперечна нава, що проходить через центральний підкупольний квадрат. На її перетині з середньою поздовжньою навою був купол, під ним — амвон.

Література

  1. Логвин Н. Трансепт // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 289.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 414.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 72.


Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Трансепт // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Трансепт (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.09.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶