Вестверк

Вестверк. Церква Святого Михаїла у м. Гільдесгаймі (Німеччина). Вестверк позначений темною заливкою
Вестверк імперського собору у Шпаєрі.

Ве́стверк (нім. Westwerk — західна споруда) — монументальний головний західний фасад у великих християнських храмах, у плані перпендикулярний до основного базилікального корпусу.

Історична довідка

Термін уперше ввів 1869 історик церковної архітектури Ф. Фальк (1840–1909; Німеччина). Вестверк характерний для дороманської (доби Каролінгів і династії Оттонів) та романської архітектури в межах Священної Римської імперії.

Характеристика

Вестверк здебільшого ширший і дещо вищий, ніж базилікальна (див. Базиліка) частина храму. Його вінчає масивна гранчаста вежа посередині; на кінцях фланкований двома циліндричними або гранчастими сходовими вежами. Усі вони мають наметові дахи. По центру влаштовували вхідний портал, прикрашений скульптурою (Імперський собор у Шпеєрі). Іноді посеред фасаду видавалася вперед циліндрична або гранчаста контрапсида (протилежна вівтарній апсиді).

За характером архітектурних форм вестверк схожий на трансепт храму, тому за ним закріпилося друге найменування — псевдотрансепт. Появу у великих монастирських і міських соборах з 10 ст. (церква Святого Михаїла у м. Гільдесгаймі, федеральна земля Нижня Саксонія, Німеччина) вестверка з заходу вважають відповіддю на зовнішні світські впливи, виявом прагнення до симетрії та урівноваженості композиції. Насправді це була архітектурна маніфестація середньовічної концепції «симфонії» — гармонійної взаємодії земної і небесної влади, де трансепт символізував владу Церкви, а вестверк — світську владу імператора. Сакрально-мілітарне значення вестверка як щита, захисту від демонів, котрі, як вважали, приходили з заходу, підкреслювало розміщення тут під час літургії правителя як захисника Церкви. Вестверк означав войовничу Церкву. У зв’язку з цим прибуття імператора в собор було пишною церемонією, кульмінація якої відбувалася у нартексі вестверка. На нижньому ярусі тут містилася також хрещальня, а на горішньому — імператорська капела, посвячена зазвичай в ім’я архістратига Михаїла, предводителя небесного воїнства. У ній було передбачене постійне місце (крісло) для імператора з таким розрахунком, щоб із нього через великі арки горішнього ярусу інтер’єру було видно увесь внутрішній простір храму з вівтарем.

Значення

Вестверк використовували також для виконання певних світських функцій влади, таких як розгляд скарг і прохань, вирішення судових спорів тощо. Великі вестверки споруджували в соборах, переважно, на території теперішньої Німеччини.

Література

  1. Тимофієнко В. І. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ: Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 86.
  2. Кох В. Энциклопедия архитектурных стилей / Пер. с нем. 7-е изд., испр. Москва : Бертельсманн Медиа Москау, 2014. 528 с.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 91.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Вестверк // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вестверк (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.06.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶