Нартекс

На́ртекс (від грец. νάρθηξ — скринька) — приміщення при вході в християнську церкву.

Нартекс (позначено жовтим) візантійської церкви Мірелейон у Константинополі. Аксонометричний розріз за Р. Оустерхаутом.

Нартекс, як і притвор, призначено для осіб, які не мали права заходити в храм (оглашенні, жінки за певних обставин тощо). Тут також відправляли літії, здійснювали обряди хрещення та відспівування померлих. Як і притвор, нартекс значно нижчий за основний об’єм храму. Від притвору відрізняється тим, що має однакову ширину з храмом, входить у його об’єм і над ним другим ярусом влаштовано хори. Нартекс відділено від нав храму пілонами (не менше двох) або стіною з дверима. Обабіч нартекса іноді влаштовували каплиці й сходові клітки для підйому на хори (церква Спаса на Берестові в Києві).

Нартекси відомі у великих мурованих: ранньохристиянських базиліках м. Рима з 4 ст., церквах Візантійської імперії (собор Сан-Марко у Венеції), романських (див. Романський стиль), готичних (див. Готика), ренесансних (див. Ренесанс) і барокових (див. Бароко) соборах (собор Святого Петра в Римі); у Давній Русі — від кінця 10 ст. (Десятинна церква в Києві). У Візантійській імперії та Давній Русі нартекси іноді прибудовували до зведених раніше мурованих церков (Михайлівський собор Видубицького монастиря у Києві).

У церковній архітектурі українського бароко 17-18 ст. нартекси не застосовували.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 179.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 293.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 73.


Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Нартекс // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Нартекс (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.06.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶