Конха

Конха Пантеону в Римі
Конхи в структурі Софійського собору в Константинополі

Ко́нха (від грец. ϰόγχη — молюск у черепашці, мушля, черепашка) — напівкупольне склепіння, що перекриває напівциліндричну частину будівлі чи спорудиапсиду, екседру, нішу.

Геометрично є чвертю сфери. Як архітектурна форма виникла в античності. Спочатку застосовували в господарських спорудах. В архітектурі Стародавнього Риму поширилася в спорудах терм, а потім — у перекриттях вівтарів храмів (Пантеон у Римі) та екседр базилік (Базиліка Костянтина і Максенція в Римі).

В архітектурі Візантійської імперії конструкцію конхи значно удосконалено: у Софійському соборі в Константинополі діаметр кожної з двох основних конх, які сприймають і перерозподіляють навантаження від центрального купола, становить 33 м за товщини менше 1 м.

В архітектурі Давньої Русі конхами перекривали апсиди мурованих храмів, нерідко відступаючи від геометрично правильної форми. Це зумовлено особливостями будівельної технології. Оскільки конхи центральних апсид мурованих храмів були вівтарними, тут розміщували головні сакральні зображення (Христос Пантократор у вівтарній консі собору Санта Марія Ассунта у м. Пізі, Італія; Оранта у вівтарній консі Софійського собору в Києві).

Конхи широко застосовували в сакральній архітектурі стилів ренесансу, бароко (вівтарна конха церкви Іль-Джезу в Римі), класицизму, історизму.

Розрізняють конхи одинарні та подвійні. Їхні внутрішні поверхні бувають гладенькими (рівними) або розчленованими кесонами. Покриття — по склепінню або наметове.

Пластичні та конструктивні можливості конх найповніше використані у тетраконхах (Трьохсвятительська церква в Лемешах, Спасо-Преображенська церква в Глухові).

Література

  1. Вечерський В. Конха // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 140–141.
  2. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 73.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Конха // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Конха (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶