Базиліка Костянтина і Максенція в Римі

Базилі́ка Костянти́на і Максе́нція в Ри́мі (італ. Basilica di Constantino e Massenzio) — антична архітектурна пам’ятка, Італія.

Базиліка Костянтина і Максенція в Римі. Вигляд від вулиці Імператорських форумів
Базиліка Костянтина і Максенція в Римі. План
Базиліка Костянтина і Максенція в Римі. Аксонометрія

Міститься в історичному центрі м. Рима, неподалік від Колізею. Є складником комплексу форумів (див. Форуми в Римі) між найстародавнішою римською Священною вулицею (Via Sacra) і вулицею Імператорських форумів.

Історична довідка

Спорудження базиліки на Священній вулиці навпроти храму Венери і Роми на місці знесених складів перцю, спецій та ліків розпочав 308 імператор Максенцій; завершив 313 переможець Максенція імператор Костянтин Великий, що й обумовило наявність кількох назв пам’ятки (базиліка Максенція, базиліка Костянтина, базиліка Максенція і Костянтина). З 6 ст. її називали міським храмом, пізніше — Новою базилікою. Це була громадська будівля, призначена для судових засідань і публічної частини діяльності міського префекта. Зазнала перебудов і руйнувань: 312–313 за розпорядженням Костянтина Великого на північному фасаді прибудували апсиду, південний вирішили двоповерховою аркадою з чотириколонним вхідним портиком, в якому колони виготовлені з порфіру. Покриття даху з бронзових позолочених пластин у 7 ст. демонтували й використали для влаштування даху на базиліці Святого Петра в Римі (не збережено). Склепіння середньої і північної нав зруйновано під час землетрусів 847 та 1349. Збережено тільки північну наву з монуметальними арками. Мармурове обличкування стін зовні та в інтер’єрі, мозаїчні мармурові підлоги і декор утрачено. У 20 ст. після виконання робіт із реставрації та музеєфікації пам’ятки її використовують для проведення різноманітних громадських заходів — від змагань з боротьби під час Олімпійських ігор 1960, які проходили в м. Римі, до вокальних і симфонічних концертів просто неба, де збережена північна нава базиліки слугує сценою.

Характеристика

Це була найбільша з римських базилік розмірами в плані 100 × 65 м, площею понад 6 тисяч м²: тринавова, з трансептом і 2-ма апсидами, з 4-ма внутрішніми пілонами, що несли систему великопрогонових хрестових і циліндричних склепінь. Ширина середньої нави 25 м, її склепіння сягало висоти 35 м. Бічні нави були вужчими і нижчими. Це дало можливість улаштувати великі вікна угорі середньої нави, що разом із двома ярусами численних аркових вікон на фасадах забезпечили добру освітленість пишно декорованого інтер’єру. Для надання конструктивної жорсткості хрестовим склепінням середньої нави їх зовні підпирали контрфорси. У західній апсиді було установлено колос — скульптурне зображення сидячої постаті Костянтина Великого 12 м заввишки (її залишки зберігаються в Капітолійському музеї в Римі).

Значення

Це остання монументальна споруда Римської імперії. Вона поєднала розпланувальну схему традиційних римських базилік Юлія (див. Юлій Цезар, Гай) і Ульпія (див. Траян) із великопрогоновими склепінчастими конструкціями Терм імператора Каракалли. Композиція та архітектурні форми цієї базиліки вплинули на формування християнської базиліки як окремого типу сакральних споруд, що був в ужитку протягом 5–20 ст. Входить до складу пам’ятки всесвітньої спадщини ЮНЕСКО: Риму історичний центр, володіння Ватикану, церква Сан-Паоло-Фуорі-ле-Мура.

Література

  1. Giavarini C. La Basilica di Massenzio: il monumento, i materiali, le strutture, la stabilità. Roma : L'Erma di Bretschneider, 2005. 264 p.
  2. Тимофієнко В. І. Історія архітектури Стародавнього світу. Київ : Наукова думка, 2006. С. 468–469.
  3. Coarelli F. Statio: i luoghi dell'amministrazione nell'antica Roma. Roma : Edizioni Quasar, 2019. 494 p.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Базиліка Костянтина і Максенція в Римі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Базиліка Костянтина і Максенція в Римі (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.11.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶