Контрфорс

Контрфо́рс (фр. contre-force — протидія, від contre — проти та force — сила, міць) — вертикальна допоміжна підпірна мурована конструкція у вигляді виступу в стіні, короткої поперечної стіни, масивного стовпа тощо.

Контрфорс. Два прямі й два діагональні контрфорси готичної базиліки Святого Миколая в м. Трнаві
Один прямий і три діагональні контрфорси готичної каплиці
Святого Йосифа в м. Мукачевому
Два прямі й один охопний (затискальний) констрфорси Софійського собору в м. Києві

Історична довідка

Відомі з часів Стародавнього Риму. Їх використовували здебільшого під час спорудження субструкцій, на яких зводили великі громадські споруди та комплекси. Застосовували в архітектурі Візантійської імперії, як усередині споруд, так і зовні (Софійський собор у Константинополі). В архітектурі романського стилю контрфорси почали застосовувати для сприйняття сил розпору після того, як з 11 ст. великі базиліки почали перекривати важкими мурованими склепіннями замість легших дерев’яних балок і крокв. У готиці контрфорси набули найбільшого поширення, оскільки високі тонкі стіни споруд з великими вікнами були неспроможні витримати вагу склепінь. Зовнішні контрфорси застосовували разом із аркбутанами й пінаклями (невеличка вежа, яка увінчувала контрфорс і своєю вагою стабілізувала його) — собори у Бове, Нотр-Дам у Парижі, Святого Віта у Празі тощо. Радикально відмінна каталонська (див. Каталонія) готика, в якій контрфорси влаштовано не ззовні, а всередині базилік.

В Україні контрфорси широко представлені в готичних костелах Львова, Дрогобича, Виноградова, Берегового, Хуста, Мукачевого та інших міст Західної України. Контрфорси майже не застосовували в архітектурі ренесансу, бароко і класицизму, але стали обов’язковими в неоготичному (див. Неоготика) напрямі історизму, нерідко втрачаючи конструктивне значення (неоготичний Костел Святого Миколая в Києві).

Характеристика

Призначення

Контрфорси призначені для посилення тримальних конструкцій будівель і споруд включно з їхніми зовнішніми і внутрішніми стінами, а також оборонних мурів, підпірних стін, гребель тощо.

Різновиди

Зазвичай зовнішній контрфорс ставили на фасаді споруди в тому місці, де до стіни зсередини прилягала підпружна арка, що несла склепіння, і де навантаження на зовнішню стіну було найбільшим.

Відповідно до цього розрізняють види контрфорсів:

  • прямі (встановлені в плані під прямим кутом до фасадної стіни: готична базиліка Святого Миколая в м. Трнаві, Словаччина);
  • кутові або наріжні (два контрфорси, які підпирають кут споруди з двох боків);
  • діагональні (підпирають кут споруди так, що в плані розташовані по бісектрисі цього кута: готична каплиця Святого Йосифа в м. Мукачевому Закарпатської області);
  • охопні або затискальні (охоплюють з обох боків кутову (наріжну) частину споруди, як у Софійському соборі в Києві).

Контрфорси мають різні форми (ступінчасті, рівні вертикальні, похилі), але завжди розширюються донизу. Угорі, якщо немає пінаклів, завершуються похилими площинами з дахами для відведення опадів. Можуть бути декоровані відповідно до загальної стилістики споруди (романська, готична, неоготика).

Література

  1. Виноградова М. Контрфорс // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 140.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 227.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 113.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Контрфорс // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Контрфорс (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.01.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶