Аркбутан

Аркбутани в схемі конструкцій готичного собору
Аркбутани друкарні в Києво-Печерській лаврі

Аркбута́н (фр. arc-boutant — підпірна арка) — кам’яна чи цегляна опорна конструкція у вигляді висячої напіварки, що передає горизонтальний розпір від склепінь на нижче розташовані стіни або контрфорси.

Найбільшого поширення набули в Європі з 12 ст. як один з основних елементів конструкційної системи готичного собору, використовувалися також в архітектурі Візантійської імперії (Софійський собор у Константинополі, перебудови 13 ст.) і Русі (аркбутан Софійського собору у Києві). Система аркбутанів, контрфорсів та нервюр є основою сакральної архітектури готики. Використовувалися також у цивільному будівництві (аркбутани друкарні в Києво-Печерській лаврі).

Література

  1. Вечерський В. В. Аркбутан // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 25.
  2. Тимофієнко В. І. Аркбутан // Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 38–39.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Аркбутан // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аркбутан (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.04.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶