Нервюра

Нервю́ра (фр. nervure, від лат. nervus — жила) — опукле профільоване ребро склепіння.

Схема шестичастинного нервюрного склепіння
Нервюрне склепіння
Спирання пучка нервюр на колону

Історична довідка

Нервюри відомі в мурованих спорудах (поховальних склепах) Стародавнього Риму.

У 9–10 ст. їх застосовували у вірменській та арабській архітектурі, з 11 ст. — в романській (див. Романський стиль). З другої половини 12 ст. застосування нервюр при спорудженні склепінь усіх типів будівель і споруд стало однією з фундаментальний основ французької готики, з 13 ст. поширилось у Західній і Центральній Європі, зокрема й в Україні (костел Святого Варфоломія та дзвіниця у Дрогобичі). У пізній готиці (з 14 ст.) нервюри втратили конструктивну суть і перетворилися на елемент декору. Декоративну роль вони відігравали й в архітектурі ренесансу 16–17 ст. (Троїцький монастир у Межирічі) і неоготики 19 — початку 20 ст. (Миколаївський костел у м. Києві).

Характеристика

Нервюра має самостійне конструктивне значення як тримальна конструкція, що дозволяє значно полегшити вагу склепіння і разом із контрфорсами й аркбутанами замінити масивну зовнішню стіну храму великими вікнами з вітражами. Нервюри є конструктивною основою хрестового склепіння: його профільовані опуклі діагональні арки, які перетинаються у центрі склепіння, називаються ожива́; додаткові нервюри, залежно від їхнього розташування в каркасі склепіння, називають лієрнами, контрлієрнами і т’єрсеронами. Вони утворюють хрещатий, зірчастий, віялоподібний чи сітчастий рисунок на криволінійних поверхнях склепіння. Місця перетину головних нервюр у замку́ (верхній точці) склепіння прикрашали розетками або хрестоцвітами (об’ємними хрестами скульптурної роботи). Унизу біля основи склепіння нервюри збираються у пучки і спираються на колони, пілони, пристінні напівколони, кронштейни. Нервюри мають складний профіль. Їх викладають з каменю твердих порід або з цегли спеціального виготовлення.

Значення

Нервюри уможливили створення готичної каркасної конструктивної системи у Франції в першій половині 12 ст. Головну діагональну нервюру хрестового склепіння — оживу — у середньовіччі вважали настільки важливим елементом архітектури, що готика в добу її розквіту у Франції отримала назву «Стиль Оживаль».

Література

  1. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 184.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 295.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 117.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Нервюра // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Нервюра (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.09.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶