Костел Святого Варфоломія та дзвіниця у Дрогобичі

Костел святого Варфоломія та дзвіниця у Дрогобичі
Костел Святого Варфоломія у Дрогобичі. Південний фасад.
Південний портал
Інтер’єр
Дзвіниця костелу Святого Варфоломія у Дрогобичі

Косте́л Свято́го Варфоломі́я та дзвіни́ця у Дрого́бичікомплекс пам’яток архітектури національного значення, Львівська обл., Україна.

Міститься в історичному центрі м. Дрогобича на території колишнього замку, який був оточений ровом, валом, дерев’яними стінами, мав башти: дерев’яні та одну пізнішу муровану. Ці укріплення (крім мурованої башти) розібрані на поч. 19 ст. і тепер навколо костелу з дзвіницею — невеликий парк.

Історична довідка

Будівництво мурованого костелу розпочалося 1392 як фундація Владислава ІІ Ягайла і закінчилося в 1410-х. Вважається, що в цю споруду включили залишки мурованого терему місцевого воєводи 13 ст. Костел горів 1498, відновлений і заново освячений 1511. Протягом свого існування мав посвяту Вознесіння Пресвятої Діви Марії, Святого Хреста і Святого Варфоломія.

1648 його поруйновано, 1681 відбудовано, відремонтовано 1754 й пізніше реконструйовано: 1780 збудовано нові хори замість розібраних старих у пресбітерії; 1788–1789 розібрано притвор перед південним порталом; 1791–1795 та 1800 художники Андрій Соліцький і Борщ виконали фрески в інтер’єрі; 1800 з цегли розібраного 3-го ярусу башти (дзвіниці), розташованої біля костелу, перед його північним порталом прибудували каплицю, а також реконструювали портал на західному фасаді. Великі реставраційні роботи на пам’ятці здійснено наприкінці 19 — на поч. 20 ст.: 1882 за проектом дрогобицького інженера-архітектора Едмунда Леона Остої Солецького (1842–1896) до пресбітерія з півночі прибудували ризницю (т. з. сакристію або захристію). Наприкінці 19 ст. вікна прикрасили вітражі, виготовлені за ескізами художників Я. Матейка, С. Виспянського і Юзефа Мегоффера (1869–1946, Польща). Реставрація, проведена 1902–1913 за проектом архітектора Францішка Єльонека (1864–1917), значно змінила вигляд пам’ятки: ліквідацію високого готичного аттика над пресбітерієм і накриття його пониженим дахом фахівці оцінили негативно.

У 1930-х в інтер’єрі реставрували розписи.

Радянська влада закрила костел 1949, перетворивши його на склад. 1989 його повернули римо-католицькій громаді.

2017 в костелі освячено новий вівтар.

Мурована споруда теперішньої дзвіниці збудована 1550–1551 архітектором з м. Перемишля (тепер Польща) Яном Грендошем як надбрамна триярусна оборонна башта. Третій ярус розібрано 1799, коли башту переобладнали на костельну дзвіницю, відновлено 1883. До 1883 споруду увінчувала баня, після того — високий наметовий дах.

Характеристика

Костел муровано з червоної цегли й зовні не тиньковано, що є характерним для північної (німецької) готики. На червоному тлі фасадів викладено ромбічні орнаменти з чорної перепаленої цегли (т. з. залізняка). Для цього ж напряму готичної архітектури характерний і план цього костелу зального типу — тринавовий, з навами однакової висоти і витягнутим гранчастим пресбітерієм, однакової ширини з середньою навою. За планом і загальною композицією дрогобицький костел схожий на Кафедральний костел у Львові (без прибудов). В інтер'єрі квадратного в плані залу 4 опорні пілони несуть систему циліндричних і хрестових склепінь. Пресбітерій перекрито нервюрними готичними склепіннями. Стіни зовні укріплені ступінчастими контрфорсами. Монументальний основний об'єм увінчаний на західному і східному фасадах готичними ступінчастими фронтонами. Фриз угорі пресбітерія прикрашений керамічними рельєфними плитками, а в стіни вмонтовані білокам'яні рельєфи — елементи язичницької скульптури. В інтер'єрі збереглися готичні білокам'яні портали, а біля північного стовпа — скульптурний надгробок Катерини Рамултової (дружини володаря місцевих солеварень) 1572 роботи Себастіана Чешека.

Дзвіниця розташована на південь від костелу. Вона цегляна, нетинькована, квадратна в плані, триярусна, завершена високим наметовим дахом з хрестом на вершечку. У першому ярусі наскрізний арковий проїзд. Стіни прорізані бійницями й прикрашені нішами. Третій ярус, увінчаний аркатурним фризом, має на кожному фасаді поєднані аркові отвори у вигляді романського трифорія.

Значення

Костел є рідкісним на теренах України, добре збереженим зразком північної (німецької) сакральної готики, для якої характерні зальний тип храму та будівництво не з каменю, а з цегли.

Додатково

На фасаді костельної дзвіниці є інформаційна дошка з написом: «Давньоруська оборонна вежа ХІІ ст. Надбудова прикостельної дзвіниці зроблена в XVI ст.». Ця інформація не відповідає дійсності.

Література

  1. Юрченко С. Про час будівництва вежі парафіяльного костьолу в Дрогобичі // Архітектурна спадщина України : в 5 вип. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 1994. Вип. 1. С. 220–223.
  2. Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 162–163.
  3. Асєєв Ю., Вечерський В., Годованюк О. та ін. Історія української архітектури. Київ : Техніка, 2003. С. 145–146.
  4. Лукомський Ю., Миська Р., Тимошенко Л. Археологічні дослідження вежі-дзвіниці костьолу Святого Бартоломея в Дрогобичі 2015 р. // Дрогобицький краєзнавчий збірник : в 21 вип. Дрогобич : Коло, 2017. Вип. 19–20. С. 9–55.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Костел Святого Варфоломія та дзвіниця у Дрогобичі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Костел Святого Варфоломія та дзвіниця у Дрогобичі (дата звернення: 15.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.04.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶