Вітраж

Вітражі собору св. Мартина у м. Братиславі
Вітраж Пам’ятної церкви у м. Відні
Вітраж костелу Божого Тіла Домініканського монастиря у м. Львові

Вітра́ж (фр. vitrage, від лат. vitrumскло) — багатозначний термін.


1) У сучасній архітектурі — світлопрозоре огородження, суцільне засклення (з металевими рамами й імпостами) фасаду, його частини, великого вікна, вітрини, перегородки в інтер’єрі.


2) Вид монументального, монументально-декоративного мистецтва, пов’язаного з архітектурою: тематична (сюжетна) або декоративна орнаментальна композиція, виконана з прозорого різнобарвного скла і розрахована на візуальне сприйняття на просвіт. Застосовують як заповнення віконних прорізів різних розмірів і форм, окремі панно в перегородках між приміщеннями з різною мірою освітленості, іноді — у дверях, у нішах з підсвіткою тощо. Монтують на металевому каркасі із шматків скла (яке може бути гравірованим чи обробленим хімічним витравлюванням, а також забарвленим у різні кольори) за допомогою свинцевої, олов’яної стрічки, яка заповнює шви між ними.

Відомі з 2 тисячоліття до н. е. у Стародавньому Єгипті, згодом — у Стародавньому Римі, Візантійській імперії (церква 12 ст. монастиря Хора в Константинополі, тепер м. Стамбул, Туреччина), в романській архітектурі (див. Романський стиль). Мистецтво вітражу досягло розквіту в сакральній архітектурі готики з 13 ст. спершу у Франції (Шартрський собор), а згодом у Німеччині (собор у м. Аугсбурзі), Англії, Італії та інших країнах. У добу Відродження мистецтво вітража стагнувало, проте ескізи для вітражів іноді виконували провідні художники доби — Л. Гіберті в Італії, А. Дюрер в Німеччині та інші. Занепад вітража припав на стильові епохи бароко і класицизму. Його відроджено у другій половині 19 ст. в архітектурі історизму та на початку 20 ст. — модерну, які відводили вітражу роль мистецьких акцентів у інтер’єрах (див. Ч. Р. Макінтош). У 20 ст. почали застосовувати технологію виготовлення вітражів, запропоновану Л. Тіффані (1848–1933; США). Вітражі широко використовують в інтер’єрах громадських будівель.

В Україні вітражі відомі в готичних костелах Галичини з 15 ст. у містах Львові, Дрогобичі. У сакральному мистецтві Західної України першої третини 20 ст. їх відродив П. І. Холодний. Вітражі активно використовують в оформленні музеїв (вітраж В. Г. Кричевського у вестибюлі Меморіального музею Т. Шевченка у м. Каневі, 1938). У другій половині 20 ст. вітражами прикрашали інтер’єри громадських будівель — палаців культури, виставкових павільйонів, навчальних закладів, наукових установ, бібліотек, лікарень, будинків відпочинку, адміністративних будівель, ресторанів і кафе, магазинів, готелів, транспортних споруд тощо. У цій техніці працювали й працюють українські художники Г. Бородай, О. Бородай (1946–2019), А. Гайдамака, В. Григоров (1939–2002), І.-В. Задорожний, І. Левитська (1927–2012), І. Литовченко, О. Мельник (1949 р. н.), О. Миловзоров (1938 р. н.), Д. Нагурний (1946–2019), Л. Подерв'янський, В. Прядка. 1999 у м. Львові створено асоціацію художників-вітражистів «Вікно».

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 60.
  2. Чегусова З. А. Вітраж // Мистецтво України: Енциклопедія в 5 т. Т. 1. Київ : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1995. С. 355–356.
  3. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 95–96.
  4. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 106.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Вітраж // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вітраж (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
28.10.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶