Троїцький монастир у Межирічі

Тро́їцький монасти́р у Межирі́чіансамбль пам’яток архітектури та містобудування національного значення, православний монастир, Рівненський район, Рівненська область, Україна.

Троїцький монастир у Межирічі. Панорама з півночі
План за О. Годованюк:
1 – Троїцька церква;
2 – корпуси келій з баштами;
3 – господарська прибудова;
4 – надбрамна дзвіниця;
5 – південно-східний корпус;
6-9 – наріжні башти;
10 – мури
Графічна реконструкція О. Годованюк станом на 17 ст.
Загальний вигляд із заходу
Північно-західний кут оборонних мурів з баштою
Троїцька церква та корпуси келій з баштами

Загальні відомості

Ансамбль міститься на околиці с. Межиріч за 3 км на південний захід від м. Острога у долині між річками Вілія (лівий доплив р. Горині басейну р. Дніпра) і Збитенька. Село й монастир оточують фортечні земляні вали кінця 16 ст. до 10 м заввишки, що утворюють прямокутник у плані, периметром понад 2 км., мають 5 бастіонів і 2 муровані брами: Заславську й Дубнівську (останню зруйновано). У цій фортеці монастир, оточений оборонними мурами з баштами, є цитаделлю. Це архітектурна домінанта рівнинного ландшафту.

Історична довідка

Дата заснування монастиря не з’ясована. Його розбудовували князі Острозькі протягом 16–17 ст. у два основні етапи. Троїцька церква збудована після 1523 (у 1530-х) на замовлення і коштом князя К. І. Острозького. Її споруджено після Богоявленської церкви Острозького замку за її зразком і тим самим майстром. 1603 Межиріч дістався у власність князю Янушу Острозькому (1600–1654; Україна — Польща), котрий прийняв католицизм. Він передав Троїцьку церкву католицькому ордену францисканців і розбудував для них 1606–1610 новий мурований монастир. До Троїцької церкви з обох боків — північного й південного — прибудували прямокутні в плані двоповерхові корпуси келій, причілки яких укріплено парами циліндричних оборонних башт. Тоді ж зведено південно-східний корпус, а монастирську територію по периметру оточено мурами з оборонними баштами. 1856 російський уряд закрив францисканський монастир і передав його споруди Православній церкві; Троїцький храм став парафіяльним.

З 1991 тут діє чоловічий монастир Української православної церкви Московського патріархату.

Характеристика

Ансамбль складається з добре збережених різночасових споруд: Троїцької церкви, двох корпусів келій з баштами обабіч неї, надбрамної дзвіниці з заходу та південно-східного корпусу. Чотирикутний у плані монастирський двір оточено фортечними мурами з чотирма наріжними баштами.

Троїцька церква хрестовокупольна, тринавова, шестистовпна, п’ятикупольна, з трьома несиметрично вирішеними напівкруглими апсидами. Світлові підбанники зовні восьмигранні, а всередині – циліндричні. Композиція повторює традиційні князівські храми Давньої Русі, але має ґотичні (див. Готика) архітектурні форми: стрілчасті вікна й ступінчасті контрфорси. Під час перебудови 1606-1610 надбудовано парапет із оборонною галереєю, у зовнішній стіні якої влаштовано ключовидні бійниці для вогнепальної зброї. Тоді ж у західній та вівтарній (див. Вівтар) частинах храму зроблено готичні нервюрні (див. Нервюра) склепіння, прикрашені орнаментальним різьбленням у стилі ренесансу. В інтер'єрі частково зберігся монументальний живопис 16 ст. та кінця 19 ст.

Південний та північний корпуси келій фланковані баштами з трьома ярусами ключовидних бійниць. На першому поверсі містилися трапезна палата (у північному корпусі) й бібліотека (у південному); на другому поверсі – келії ченців. Архітектурний декор цих прибудов – портали, білокам’яні віконні наличники, декор зірчастих склепінь із нервюрами в трапезній і бібліотеці – витримані в стилістиці ренесансу. 4 башти увінчані високими конічними дахами.

Мури з баштами муровані з каменю-пісковика. Мури завдовжки 410 м, заввишки 5-8 м, товщиною 1,5 м завершені фігурними зубцями. 4 наріжні шестигранні двоярусні з аттиками башти мають ренесансний декор й увінчані фігурними зубцями. Мури й башти угорі прикрашено декоративним фризом у техніці сграфіто.

Дзвіниця, яка існувала до 2012, – це перебудована у 18 ст. у стилі бароко монастирська надбрамна башта 1606-1610. Перший ярус її з’єднано з Троїцькою церквою двома паралельними мурами. 2012 горішній ярус дзвіниці незаконно зруйновано й натомість надбудовано новий, що повторює архітектурні форми надбрамної дзвіниці Острозького замку.

Галерея

Значення

Троїцький монастир є найвеличнішою зі збережених фундацій князів Острозьких. За своїм регулярним розплануванням, симетричною врівноваженою композицією, гармонійним поєднанням в архітектурі оборонних і сакральних рис, спадщини Давньої Русі з ґотикою та виразним ренесансним декором належить до найвизначніших архітектурних ансамблів України.

Література

  1. Годованюк О. Троїцький монастир-фортеця у Межирічі Острозькому та його місце в розвитку монументального зодчества України XV-XVІІ ст. // Архітектурна спадщина України. Вип. 2. Київ : Українознавство, 1995. С. 62–78.
  2. Годованюк О. Троїцький монастир-фортеця // Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 206–207.
  3. Ричков П., Луц В. Архітектурно-мистецька спадщина князів Острозьких. Київ : Техніка. 2002. С. 82–91.
  4. Годованюк О. Вплив готики на муроване монументальне будівництво Волині кінця ХІІІ-ХVІ ст. // Архітектурна спадщина Волині: Збірник наукових праць. Рівне : ПП ДМ, 2008. С. 9–22.
  5. Вечерський В. Українські монастирі. Київ : Наш час, 2008. С. 317–325.
  6. Вечерський В. Фортеці й замки України. Київ, 2011. С. 422–427.
  7. Вечерський В. Замки та фортеці України. Київ : Балтія-Друк, 2015. С. 89–91.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Троїцький монастир у Межирічі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Троїцький монастир у Межирічі (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
30.11.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶