Трапезна

Великий рефекторій замку Мальборк (Польща)
Трапезна палата з Петропавлівською церквою Спасо-Преображенського монастиря у Новгороді-Сіверському
План Введенської трапезної церкви
Троїцько-Іллінського монастиря в Чернігові
Трапезна Софійського монастиря у Києві
Інтер'єр трапезного залу трапезної палати Софроніївського монастиря під час реставрації.

Тра́пе́зна (від грец. τράπεζα — стіл) — тип монастирської споруди, що включає церкву, зал для спільних трапез ченців і допоміжні приміщення.

У римо-католицьких монастирях та орденських замках трапезна називається рефекторієм. Рефекторій складається з одного великого залу.

З кінця 18 ст. у російській сакральній архітектурі трапезною називають понижену простору західну прибудову до церкви, призначену для збільшення місткості храму під час великих релігійних свят і для інших потреб парафії.

Історична довідка

Трапезні відомі в монастирях західної (бенедиктинські абатства, див. Бенедиктинці) і східної (монастирі Візантійської імперії) релігійних традицій з 8 ст. У Давній Русі їх будували в монастирях як окремі споруди (мурована трапезна Києво-Печерського монастиря 1108, не збережено). Багато мурованих трапезних зведено у монастирях України протягом 17–18 ст. (Троїцько-Іллінського монастиря в Чернігові, Спасо-Преображенського монастиря в Новгороді-Сіверському, Софійського, Михайлівського Золотоверхого і Видубицького монастирів у м. Києві, Густинського, Гамаліївського, Максаківського, Софроніївського тощо). У 19 — на початку 20 ст. у провідних монастирях зведено найбільші трапезні (трапезна церква Святих Антонія і Феодосія Печерських з палатою у Києво-Печерській лаврі, 1895–1903). Збережені в Україні монастирські трапезні збудовано у стилях українського бароко, класицизму, історизму.

Характеристика

У більшості монастирів України традиційне розташування трапезної — перед південним фасадом собору. Це зумовлено монастирським розпорядком: братія ішла на трапезу з собору; праворуч від входу в трапезну чернець, який очолював процесію, зупинявся і читав молитву. При цьому ченці не мали стояти спиною до соборного храму.

Трапезні є одноповерховими на підвалах спорудами комбінованого функціонального типу. Вони поєднують церкву, трапезний зал і господарські приміщення. Архітектурна композиція лінійна, розвинена в широтному напрямку (по лінії захід — схід), із розміщенням архітектурного акценту (однієї або двох бань) над східним кінцем видовженого корпусу, де містилася церква з апсидою. Посередині корпусу був безстовпний однопрогоновий трапезний зал, а із заходу — численні допоміжні приміщення, які від трапезного залу відділялися великими сіньми. Головний вхід з ґанком влаштовували на головному фасаді, зверненому до монастирського собору. За такими принципами збудовано більшість трапезних.

Проте деякі з них мають відмінності: Харлампіївська трапезна (тепла) церква Гамаліївського монастиря впритул прилягає до монастирського муру і об’єднана з настоятельським корпусом; Введенська трапезна церква Максаківського монастиря двоповерхова, з теплим храмом унизу й холодним угорі. Ускладненими варіантами цього ж типу були великі двоповерхові трапезні Києво-Печерської лаври (17 ст., не збережено) та Софійського монастиря у Києві.

Іншу композицію мали трапезні, зведені за московськими взірцями у Микільському монастирі в Києві (не збережено) та в Софроніївському монастирі: трапезний зал перекрито склепіннями, опертими на один або два масивні стовпи посередині.

Значення

Трапезна є другою за значенням (після собору) громадською спорудою спільножитійного (кіновійного; див Кіновія) монастиря. Її специфіка полягає в тому, що це споруда сакральна й водночас утилітарна — як місце спільних трапез братії, що мали глибокий духовний зміст, асоціюючись із Таємною вечерею.

Література

  1. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 289.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 414.
  3. Вечерський В. Українські монастирі. Київ : Наш час, 2008. 400 с.
  4. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 124.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Трапезна // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Трапезна (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.09.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶