Цитадель

Цитадель Київської фортеці. Гравюра 1726
Цитадель у структурі укріплень Київської фортеці; план за Т. Трегубовою: А – цитадель; В – Васильківське укріплення; Г – Госпітальне укріплення; 1 – Києво-Печерська лавра; 2 – арсенал.

Цитаде́ль (від італ. citadella — містечко) — відокремлена й найбільш укріплена внутрішня частина міста, фортеці, замку.

Цитаделі відомі з найдавніших часів у містобудуванні й фортифікації Давньої Месопотамії та Близького Сходу як найкраще укріплені для самостійної оборони внутрішні частини міст, розміщені на пагорбах для контролю над околицями. У таких цитаделях містилися резиденції правителів, сакральні й адміністративні споруди, приміщення для залоги, в’язниця, сховища зброї, спорядження, харчів і запаси води. Цитадель була останнім рубежем оборони в разі прориву ворога через зовнішні укріплення міста (фортеці). Величину цитаделі визначали, виходячи з необхідності розмістити в ній усю фортечну залогу (гарнізон). Цитадель відокремлювали від решти міста (фортеці) еспланадою. Іноді цитадель розміщували біля краю основної фортеці або за її межами. Невелику цитадель, призначену для гарнізону, називали редюїтом. На підкорених територіях у цитаделі розміщували залогу й військову адміністрацію завойовника, щоб тримати в покорі місцеве населення. Такий сенс мали озброєні потужною артилерією цитаделі Австрійської імперії 19 ст. на високих пагорбах у містах Будапешті (тепер Угорщина) та Львові (тепер Україна). Аналогічне стратегічне значення мала й цитадель Київської фортеці 18–19 ст. з арсеналом, пороховими складами й будинком генерал-губернатора.

Література

  1. Пламеницька О. Цитадель // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 303.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 453.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 99.


Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Цитадель // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Цитадель (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
10.06.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶