Арсенал (склад)

Арсенал (фр. arsenal, італ. arsenale, від араб. دار ال صناعة‎ — майстерня) — багатозначний термін:

1) Склад зброї та військового спорядження. Близький за значенням термін — «зброярня».

2) Завод, на якому виготовляють зброю і військове спорядження. З’явилися в 16 ст., мали при собі склади зброї та предметів озброєння. Найдавнішим у світі вважається арсенал у м. Венеції (1104; Італія), 1987 оголошений пам’яткою всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (див. у статті Венеція та її лагуна). Міський арсенал у м. Львові — найдавніший в Україні (уперше згаданий 1430). Будівля, що збереглася, — пам’ятка архітектури 1554–1556; перебудована в 1574–1575. У плані — витягнутий прямокутник із примкнутими до нього вежами міських укріплень 14 ст. Товсті стіни з нетесаного вапняку й цегли прорізано бійницями. Протягом 1973–1980 пам’ятку реставровано, з 1981 — філіал Львівського історичного музею — «Музей-Арсенал».

Інші відомі арсенали України:

До 19 ст. більшість арсеналів усіх держав займалося масовим виробництвом багатьох видів озброєння й боєприпасів для сухопутних і морських сил. У 20 ст. мірою виділення виробництва озброєння в самостійну галузь промисловості виникла необхідність розділення пунктів виготовлення озброєння й боєприпасів та їхнього зберігання.

3) Військова установа для прийому, зберігання, обліку, видачі військам озброєння й боєприпасів, а також проведення робіт з їхнього складання, ремонту та виготовлення окремих деталей. Як бази і склади різного призначення виникли у зв’язку з втратою арсеналами-заводами свого колишнього значення.

4) Переносно — великий запас чого-небудь (знань з певної галузі науки, засобів для досягнення якоїсь мети, можливостей тощо).

Література

  1. Ситкарьова О. Арсенал Києво-Печерської цитаделі // Пам’ятки України. 1998. № 3–4. С. 110–113.
  2. Лаврський альманах. Вип. 21. Спецвипуск 8: Печерська фортеця та Київський Арсенал: нові дослідження. Київ : Академія, 2008. 192 с.
  3. Качор І., Качор Л. Середньовічний Львів. Фортифікації. Львів : Апріорі, 2009. С. 52–53.
  4. Петров С. С. Оборонні споруди Києва Х–ХІХ ст. у контексті історії міста і загального розвитку військово-фортифікаційної справи. Київ : Експрес-Поліграф, 2012. 448 с.
  5. Мальченко О. Київський артилерійський арсенал у другій половині XVII ст. Київ : Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського, 2017. 528 c.
  6. Кузяк О. Г., Дацюк O. A., В'ялець A. B. та ін. Київська фортеця. Київ : Київська Фортеця, 2018. 89 с.
  7. Мокроусова О. Старий Печерськ. Гармата і хрест. Київ : Либідь, 2018. 96 с.

Автор ВУЕ

Н. К. Багдасарян


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Багдасарян Н. К. Арсенал (склад) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Арсенал (склад) (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
15.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶