Причілок

Причі́лок (від при та чоло) — бічний фасад будинку.

В українській народній архітектурі головний фасад будинку (хати) називають чолом, бічний — причілком. Причілок був торцевою стіною прямокутного в плані зрубу або такої ж за формою каркасної (див. Каркас) конструкції. В українській традиції хата може бути звернена до вулиці як чолом, так і причілком, який мав зовнішнє опорядження таке ж, як і чоло.

Причілком також традиційно називають звис даху на торцевому фасаді будинку, влаштований на консолях зазвичай із великим виносом. Його призначення — захист від негоди широкої призьби, яку використовували для господарських і побутових потреб, а також регулювання інсоляції інтер'єру хати. Якщо будинок мав двосхилий дах, причілком часто називали трикутну площину щипця, фронтону, якою завершували торцевий фасад будинку.

У забудові середньовічних (див. Середньовіччя) і ранньомодерних міст Європи, заснованій на нормах Магдебурзького права, житлові будинки зазвичай виходили на червоні лінії вулиць і площ вузькими причілками, які були головними фасадами і мали найвиразніше архітектурне вирішення з декором, що відповідав стилістиці епох, послідовно: готики, ренесансу, бароко (Будинок Пяркунаса у м. Каунасі, Литва).

Література

  1. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 344.
  2. Тарас Я. Українська сакральна дерев’яна архітектура: словник-довідник. Львів : Інститут народознавства Національної академії наук України, 2006. С. 322–323.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Причілок // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Причілок (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.01.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶